U današnje vrijeme samozapošljavanje sve više postaje ‘hit’. Već se srednjoškolcima usađuje ideja da, za razliku od njihovih roditelja, a još više baka i djedova, ne moraju svi raditi u "nekoj" tvrtki i za "nekog" drugoga, nego mogu biti sami svoji šefovi. I dok se prijašnjih godina u poduzetništvo u Hrvatskoj ulazilo iz nužde, jer su osnivači tvrtki ostali bez stalnog zaposlenja, nove generacije sve više prepoznaju poslovnu priliku.
Sve vrijeme jedno je ostalo isto - najčešći organizacijski oblici u poduzetništvu su obrt i trgovačko društvo s ograničenom odgovornošću. Posljednjih nekoliko godina, želeći pojednostaviti ulazak u svijet poduzetništva, vlast je omogućivala i otvaranje takozvanih jednostavnih društava - j.d.o.o.
Isti je ostao i sam početak - poslovna ideja i dobra razrada plana. Ono što je dobro jest to što je neodlučnim poduzetnicima početnicima na raspolaganju velik broj potpornih institucija, koje će pomoći u razradi plana, analizi prednosti i nedostataka, ali i upozoriti na najčešće probleme s kojima se susreću poduzetnici početnici.
Vezani obrti
"Što registrirati - obrt ili d.o.o./j.d.o.o., prvo je i osnovno pitanje s kojim nam se najčešće obraćaju osobe zainteresirane za samozapošljavanje, a tek potom kako bismo im pružili osnovne informacije i savjete o pokretanju poslovanja i pomogli im u pisanju poslovnog plana. Ono što mi radimo, prvo im prezentiramo sve informacije o prednostima i nedostatcima pojedinog oblika te njima prepuštamo samu odluku o tome što će registrirati", kaže Nina Marković, savjetnica u osječkom Centru za poduzetništvo.
Odnedavno su savjetovanja o ulasku u svijet poduzetništva na raspolaganju i u HGK-u Županijske komore Osijek, ondje su otvoreni za konzultacije, posebice s osobama koje se u poduzetništvo odluče ući iz nezaposlenosti. No što preporučiti? Svaki od organizacijskih oblika ima svojih prednosti i nedostataka.
Pri registraciji nekih djelatnosti ograničavajući je faktor stručna sprema. To su takozvani vezani obrti, za čije je obavljanje potrebno imati odgovarajuću stručnu spremu, položen ispit o stručnoj osposobljenosti ili majstorski ispit. No ako poduzetnik nema odgovarajuću spremu i obrazovanje, postoji nekoliko mogućnosti za registraciju obrta tako da zaposli osobu s odgovarajućom stručnom spremom na puno radno vrijeme. Obrt, općenito, ima nekoliko velikih mana - odgovara se vlastitom imovinom, nadležno tijelo određuje koliko će se plaćati doprinosi, troškovi članarine u Hrvatskoj obrtničkoj komori su veći. Osnovna prednost kod obrta je mogućnost uzimanja novca s računa bez ikakvog pravdanja, a kod trgovačkog društva za svako podizanje gotovine s računa mora postojati opravdani razlog. Povoljnije je i brzo osnivanje, PDV se plaća tek kada kupac plati račun, a ne kada račun bude izdan (što je sada omogućeno i poduzećima).
Društvo s ograničenom odgovornošću je trgovačko društvo u kojem jedna ili više pravnih ili fizičkih osoba ulažu temeljne uloge s kojima sudjeluju u unaprijed dogovorenom temeljnom kapitalu. Prednosti su što vlasnik ne odgovara svojom imovinom za dugove koje je poduzeće napravilo. Ako je vlasnik zaposlen negdje drugdje, ne mora si plaćati mirovinsko i zdravstveno u poduzeću. Može se registrirati neograničeni broj djelatnosti bez obzira na to što ne postoji odgovarajuća stručna sprema, međutim za stvarno obavljanje nekih djelatnosti mora se zaposliti radnik koji ima odgovarajuću spremu.
Dodatni troškovi
Od nedostataka se može navesti to što je potreban minimalan temeljni kapital od 20 tisuća kuna, veliki su troškovi osnivanja, zatvaranja poduzeća i promjene podataka, ne možete sami voditi poslovne knjige, jer je knjigovodstvo poduzeća kompliciranije. Tu je i plaćanje članarine Hrvatskoj gospodarskoj komori, Turističkoj zajednici, različiti doprinosi...
Cijeli članak dostupan na: glas-slavonije.hr