Na današnjoj sjednici Vlade promijenjen je Zakon o trgovačkim društvima kojim je omogućeno da se trgovačka društva osnuju za 10 kuna.
Tvrtku ćete moći pokrenuti s 10 kuna početnog kapitala.Zakon o trgovačkim društvima donesen je krajem 1993.,a počeo se primjenjivati 1. siječnja 1995. U najvećoj mjeri usklađen je s pravnom stečevinom Europske unije. Međutim, potrebno je implementiratii neke promjerene poput odredbi o ostvarenju određenih prava dioničara u dioničkim društvima uvrštenim na uređeno tržište.
"Danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji trgovačka društva osnovana udrugim državama članicama, zbog slobode poslovnog nastana, djelovat će slobodno na području Republike Hrvatske bez potrebe ustrojavanja zasebnih organizacijskih oblika. Kako bi se izbjeglo osnivanje trgovačkih društava u drugim državama članicama u kojima postoje niži zahtjevi za uplatom temeljnog kapitala, koja bi potom djelovala na područ ju Republike Hrvatske, potrebno je pružiti alternativu i omogućiti osnivanje društva s ograničenom odgovornošću na pojednostavljeni način i s manjim temeljnim kapitalom. Navedena inačica društva s ograničenom odgovornošću nazvana jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću, osim što će smanjiti migraciju hrvatskih poduzetnika, olakšat će ulazak u poduzetnički pothvat i spriječiti obavljanje neregistrirane djelatnosti.Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću po svojim je obilježjima društvo s ograničenom odgovornošću, i na njega se, izuzev kada se izričito Zakonom nešto drugo predviđa, na odgovarajući način primjenjuju odredbe koje vrijede općenito za društvo s ograničenom odgovornošću", stoji u Vladinom obrazloženju ove odluke.
Predloženim modelom poslovanje je moguće pokrenuti s najnižim iznosom temeljnog kapitala od 10,00 kn, uplaćenog u cijelosti u novcu, dok najniži nominalni iznos poslovnog udjela može iznositi 1,00 kn (moraju glasiti na pune iznose kuna). Također, pojednostavljeno osnivanje društva osigurava se i korištenjem unaprijed pripremljenih obrazaca koji bi trebali olakšati i ubrzati postupak osnivanja te smanjiti troškove osnivanja.
Za takav oblik društva s ograničenom odgovornošću kao posebni uvjeti predviđeni su ograničen broj članova društva i ograničen broj članova uprave. Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću može imati najviše tri člana društva i samo jednog člana uprave. Osim toga, jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću mora imati zakonske rezerve u koje je dužno unijeti četvrtinu iznosa dobiti društva iskazane u godišnjim financijskim izvješćima umanjene za iznos gubitka iz prethodne godine i smiju se upotrijebiti samo za tri Zakonom predviđena slučaja. Prijeti li društvu nesposobnost za plaćanje, mora se odmah sazvati skupština društva. U slučaju da temeljni kapital jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću dosegne iznos temeljnog kapitala klasičnog društva s ograničenom odgovornošću, takvo društvo prestaje biti jednostavno, i na njega se primjenjuju pravila klasičnog društva s ograničenom odgovornošću.
Nadalje, potrebno je olakšati sazivanje glavne skupštine i smanjiti troškove koji su s time povezani, čime se rasterećuju gospodarski subjekti. Nadalje, potrebno je zaštititi društvo kapitala od zlouporabe članskog prava na utvrđivanje ništavosti odluka glavne skupštine, odnosno skupštine.
S obzirom na to da su se pojavile nedoumice u praksi kod primjene odredbe o postojanju kaznene odgovornosti uprave društva s ograničenom odgovornošću za slučaj da propuste pravodobno pokrenuti stečajni postupak nad društvom, ovom se intervencijom navedene nedoumice otklanjaju, tvrde iz Vlade. Ujedno se predmetna odgovornost propisuje i za osobe koje vode poslove javno trgovačkog ili komanditnog društva i gospodarskog interesnog udruženja. Osim navedenog, poručuju također iz Vlade, neophodno je u Zakonu ispraviti redakcijske pogreške nastale intervencijom u tekst Zakona, "a zbog kojih pojedine norme nisu dostatno razumljive te su izazivale nedoumice u primjeni".
Iz Vlade tvrde kako za provedbu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Tekst prijedloga zakona možete pročitati ovdje.