HAMAG-BICRO je bio među provoditeljima ankete o poznavanju pametnih tehnologija i metoda rada.
Većina hrvatskih malih i srednjih poduzetnika razumije korist "Pametne proizvodnje" u svojim poduzećima, štoviše upoznati su s novim trendovima u industriji te imaju namjeru postupno uvoditi pametna rješenja, tehnologije i metode, no samo je 12 posto trenutačno implementira što nas stavlja na začelje u Europskoj uniji.
Samo su Bugari gori
To su rezultati međunarodnog projekta Smart Factory Hub kojim se željelo na razini Europe saznati koliko su poduzetnici uključeni u Pametnu specijalizaciju i spremni za Industriju 4.0. U projektu je sudjelovalo 12 međunarodnih partnera, a s hrvatske strane je istraživanje vodila Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) koja je prikupila odgovore 26 hrvatskimhmalih i srednjih poduzetnika u industriji.
26 hrvatskih tvrtki iz industrije sudjelovalo je u istraživanju
Nakon prve industrijske revolucije koja je započela izumom parnog stroja, slijedila je druga uvođenjem električne energije u proizvodnju te se trenutno nalazimo na kraju treće. Upotrebu elektroničkih i ICT sustava zamjenjuju pametne tvornice koje koriste ICT sustav s ciljem digitalnog povezivanja strojeva, ljudi i proizvoda, tzv. Industrija 4.0. Niski postotak uvođenja Industrije 4.0 u našoj zemlji očit je kada se, prema istraživanju agencije nizozemskog Ministarstva vanjskih poslova (CBI), provedenom u travnju ove godine, Hrvatska nalazi na pretposljednjem mjestu u Europskoj uniji.
Iza nas je samo Bugarska. Troškovi implementacije, nedostatak informacija i visoka složenost novih tehnologija predstavljaju izazove, no unatoč tome hrvatski poduzetnici su zainteresirani za Pametnu proizvodnju te smatraju kako su sljedeća četiri područja najvažnija za povećanje konkurentnosti: bolja kvaliteta proizvoda, bolja koordinacija s kupcima, smanjeni troškovi proizvodnje i bolja usklađenost sa specifikacijama kupca ili regulatornim zahtjevima.
Većina malog i srednjeg poduzetništva je već implementirala nove tehnologije Cloud Storage/processing i Responsive manufacturing, a u budućnosti su zainteresirani za implementaciju tehnologija Data analytics i Smart maintenance. Analiza HAMAG-BICRO-a pokazuje da većina malih i srednjih poduzetnika trenutno ne koristi metode u proizvodnom procesu, samo mali broj implementira LEAN proizvodnju, no svi imaju želju za unapređenjem. Odlike LEAN metode su velika varijabilnost proizvoda, male serije, mala količina zaliha, fleksibilna proizvodnja i visoka kvaliteta.
Više o temi pročitajte na portalu poslovni.hr