Prema indeksu percepcije korupcije za 2009., na ljestvici od 0 (potpuna korupcija) do 10 (bez korupcije) Hrvatska je dobila ocjenu 4,1. To je nešto niža ocjena nego lani (4,4).
Transparency International Hrvatske na konferenciji za novinare predstavio je najnovije istraživanje međunarodnih institucija, odnosno indeks percepcije korupcije koji mjeri stupanj korupcije u javnom sektoru i među dužnosnicima u 180 zemalja svijeta.
Hrvatska je, s ocjenom 4,1, na ljestvici zauzela 66. mjesto od 180 država. Što se država u regiji tiče, Slovenija je ocijenjena sa 6,6, Turska s 4,4, Italija s 4,3. Od Hrvatske su lošije ocijenjene Crna Gora (3,9), Makedonija, Rumunjska i Bugarska (3,8), Srbija (3,5) i BiH (3,0).
Najmanju percepciju korupcije i dalje imaju Novi Zeland (ocjena 9,3), Danska (9,3), Singapur i Švedska (9,2), a najlošije su ocijenjeni Afganistan (1,3), Mainmar (1,4), Irak i Sudan (1,5).
Ocjena 4,1 donja je granica koliko korupcija uopće može biti prihvatljiva, rekao je član Upravnog odbora TIH-a Nikola Kristić. Hrvatska je s tom ocjenom ponovno u negativnom trendu što se percepcije korupcije tiče - istu je ocjenu imala 2007., ali je lani ona poboljšana na 4,4, ustvrdio je.
Od zemalja koje bi uskoro trebale postati članice EU-a ipak se očekuje više nego od, primjerice, latinoameričkih ili afričkih zemalja. Očito je da dosadašnji napori u smanjenju prostora za korupcije nisu zadovoljavajući i kod međunarodnih institucija nisu prepoznati kao dovoljni, ustvrdio je predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović.
Upitan jesu li na slabiju ocjenu utjecale brojne afere koje u posljednje vrijeme izlaze u javnost, Petrović je odgovorio kako afere ne utječu izravno, ali da, ako se stalno ponavljaju, upućuju na sve veće područje koruptivnog rizika.
TIH: Hrvatska korumpiranija nego lani
Utorak, 17.11.2009. / hrt.hr