Osječanin Marko Pinjuh ima 22 godine i student je treće godine Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku. I dok se na prvi pogled ni po čemu ne izdvaja od svojih kolega, riječ je ipak o posebnom mladiću, jer se samo on može pohvaliti inovacijom zbog koje mu je suradnju ponudila čak i NASA.
Vakuumski motor "Jedač plamena" svojim radom povećava efikasnost izvora topline za 40 posto.Međunarodno priznanje
Iako se, kaže, inovacijama bavi otkad zna za sebe, javnost je Marka imala priliku upoznati tek prošlog vikenda kada je u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske i uz potporu Hrvatske zajednice tehničke kulture, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske banke za obnovu i razvoj, na svjetskom sajmu inovacija IENA u Njemačkoj osvojio srebro za svoj vakuumski motor “Jedač plamena”. Riječ je, kako nam objašnjava, o motoru koji omogućava uštedu energije za 40 posto, a, između ostaloga, poseban je i po tome što je njegova montaža moguća na već postojeće sustave grijanja.
- Vakuumski motor "Jedač plamena" zbog svoje jednostavne izvedbe i konstrukcije ugrađuje se na već postojeći toplinski izvor, ložište ili kotlovnicu te svojim radom povećava efikasnost vašeg izvora za 40 posto. Ovaj motor ne treba održavanje zbog uvođenja filtra, također je neovisan o podmazivanju zbog svojstva materijala. Velika prednost u usporedbi s ostalim motorima jest ta što može raditi u oba smjera jednakom brzinom i efikasnošću. Ne može eksplodirati. Prilikom pokretanja radnog klipa prema naprijed, parcijalni dio topline ulazi kroz otvor u cilindar te se preko regulatora zatvara dotok topline unutar cilindra unutarnjim glavnim ventilom. Zbog efekta preranog zatvaranja, padom tlak i izgaranjem plamena u zatvorenome prostoru, stvara se parcijalni vakuum unutar cilindra koji tada vuče radni klip prema nazad, radni klip tada udara u unutarnji glavni ventil i time se ponovno otvara dotok topline unutar cilindra te se ujedno izbacuje dio topline koja je ušla prilikom zatvaranja dotoka topline pa se ciklus tako ponavlja. Drugim riječima, imate vatru, ugradite motor, grijete se i ujedno imate električnu ili mehaničku energiju koju kasnije možete prema potrebi koristiti ili pretvarati u druge oblike - objašnjava Marko.
Ostatak vijesti pročitajte na linku.