Na osječkom području gotovo da nema poslodavca iz sektora trgovine koji poštuje granski trgovački kolektivni ugovor, kao ni radnika koji će se za trajanja radnog odnosa na tu činjenicu požaliti.
Rezultat je to toga što si, upozoravaju u Sindikatu trgovine, trgovci uzimaju za pravo ekonomsku krizu koristiti kao izgovor za grubo nepoštovanje radničkih prava. Između ostalog, granskim kolektivnim ugovorom djelatnicima u trgovini zajamčena je isplata prijevoza, jubilarnih nagrada, naknada za minuli i prekovremeni rad, pravo na otpremnine i pomoć za slučaj smrti člana obitelji. No u osječkoj podružnici Sindikata svakodnevno se susreću s osobama koje ta svoja prava ne mogu ostvariti.
Iako Sindikat trgovine pokušava uz granski kolektivni ugovor (koji vrijedi za sve zaposlenike u trgovini u Hrvatskoj) uspostaviti i “kućne” kolektivne ugovore s proširenim radničkim pravima, nema puno uspjeha. Na širem osječkom području “kućni” kolektivnih ugovor postoji samo u "Konzumu", a trenutačno se vode pregovori oko takvog ugovora za djelatnike "Mercatora" i "Metroa". "Teško je napraviti taj pomak u sredini gdje se redovito događa da poslodavci svojim radnicima otvoreno i pod prijetnjom otkazom brane da se uopće udružuju u sindikalne organizacije", kaže Zlatica Štulić.“Trenutačno radim na slučaju u kojem tvrtka odbija radnicima isplatiti prijevoz i naknadu za minuli rad, te im poslodavac prijeti da će svi dobiti otkaz ako ga sindikat prisili da to učini. Proteklih desetak dana radila sam i s nekoliko žena koje više nisu mogle izdržati pritisak odrađivanja čak 80 prekovremenih sati mjesečno, a kada su se požalile, dobile su otkaz. Bilježimo i slučajeve gdje poslodavci samoinicijativno smanjuju troškove prijevoza ispod minimuma te slučajeve radnika koji odlaze u mirovine bez otpremnina. Njihovi se poslodavci opravdavaju da zbog "situacije na tržištu" ili "lošeg prometa" ne mogu poštovati prava radnika, iako sve svoje druge obaveze uredno podmiruju”, priča Zlatica Štulić, voditeljica Regionalnog ureda Osijek Sindikata trgovine, te dodaje kako pregovori s poslodavcima, u najmanju ruku, nisu laki.
- Većina njih nije ni svjesna postojanja granskog kolektivnog ugovora. Kada ih suočimo s optužbama radnika, ističu da oni nikakav ugovor nisu s radnicima potpisali. Misle da im je jedina dužnost prema radnicima uplata minimalne plaće i doprinosa! Prijete, odbijaju promjene, bude svega. Na žalost, jedino sredstvo protiv takvog njihovog ponašanja je tužba koju moraju pokrenuti radnici, a oni se ne usude. No, čak i kada skupe hrabrosti, dolazi do apsurda. Poslodavci se iz inata radije odlučuju za dug i skup sudski spor negoli za dogovor. Posebno kada je riječ o isplaćivanju otpremnina - kaže Štulić.
SINDIKAT TRGOVINE UPOZORAVA