Trideset devet posto anketiranih domaćih kompanija potvrdilo je da trenutačno zapošljava, a samo 27 posto planira zapošljavati u sljedeća tri mjeseca. U procesu smanjivanja upravljačkog i stručnog kadra je 34 posto kompanija, dok 20 posto njih očekuje da će to učiniti u sljedećem razdoblju.
Iako je trend trenutačnog i planiranog zapošljavanja na hrvatskom tržištu poslova pokazao primjetan pad u prvoj polovici 2009. godine, trenutačno je taj pad usporen, ali se i dalje osjeća stagnacija u usporedbi sa zadnjim kvartalom prošle godine. Pokazuje to istraživanje Antal Internationala, jedne od vodećih svjetskih kompanija za zapošljavanje menadžerskih kadrova.
Trideset devet posto anketiranih domaćih kompanija potvrdilo je da trenutačno zapošljava, a samo 27 posto planira zapošljavati u sljedeća tri mjeseca. U procesu smanjivanja upravljačkog i stručnog kadra je 34 posto kompanija, dok 20 posto njih očekuje da će to učiniti u sljedećem razdoblju. Usporedbe radi, u jesen je 32 posto ispitanih kompanija zapošljavalo, a 19 posto planiralo smanjivati broj zaposlenih na toj razini.
- Većina ispitanih kompanija i dalje ne može sa sigurnošću predvidjeti hoće li moći realizirati planove zapošljavanja, a mnogi su morali posegnuti za otpuštanjem kao neophodnom mjerom. Ipak, dobra vijest je da je silazni trend u zapošljavanju iz prošle godine značajno usporen - kažu Nina Anđal i Sanja Novačić, direktorice Antala u Hrvatskoj.
Istraživanje je obuhvatilo 6150 kompanija na vodećim svjetskim tržištima u Zapadnoj i Istočnoj Europi, Africi, Indiji, Kini i Sjedinjenim Američkim Državama.
Trenutačno zapošljavanje širom svijeta poraslo je na 53 posto sa 50 posto zabilježenih u jesen. Postotak kompanija koje namjeravaju zapošljavati u nadolazećem kvartalu porastao je s ranijih 48 posto na sadašnjih 55 posto. Istovremeno je udio kompanija koje namjeravaju otpuštati zaposlene porastao od jeseni s tadašnjih 25 posto na 28 posto. Međutim, rezultati pokazuju da će taj udio pasti na 22 posto u sljedećem tromjesečju.
Najviši postotak zapošljavanja na ovom prostoru zabilježen je u Rusiji, za devet postotnih bodova, dok u drugim zemljama srednje i istočne Europe postoci stagniraju. Najniži postotak zapošljavanja imala je Mađarska.
Trendovi zapošljavanja u zemljama Zapadne Europe u blagom su porastu u većini zemalja. Najveći udio trenutačnog zapošljavanja na vodećim europskim tržištima zabilježen je u Velikoj Britaniji pa Francuskoj i Njemačkoj, ali su ih nadmašile i manje susjedne zemlje poput Švicarske, Austrije i Luksemburga. Najniži postotak zapošljavanja zabilježen je u Malti i Španjolskoj.
Među sektorima koji najviše zapošljavaju u svijetu prednjače farmacija, proizvodnja, inženjering, IT i bankarstvo.