Prema broju zaposlenih u javnoj upravi, Hrvatska ne odstupa od prosjeka Europske unije. No sindikalac Vilim Ribič upozorio je da su od javne i državne uprave, puno veći problem javna poduzeća. Od ukupno sto zaposlenih, njih 12,5 radi u javnim tvrtkama, dok je u zemljama Unije ta brojka upola manja, rekao je sindikalac iznoseći podatke iz studije Instituta za javne financije i Međunarodne organizacije rada. Kad se sve zbroji, u našem javnom sektoru radi 29,46 posto svih zaposlenih, što je nešto manje nego u ekonomski razvijenijim skandinavskim zemljama. Naime, Norveška i Švedska imaju gotovo 34 posto zaposlenih u javnom sektoru, Danska 32,3 posto, dok je iza nas Finska s 25,26 posto zaposlenih u javnoj upravi.
- Javna poduzeća su najneracionalniji sektor u kojem se zapošljavalo prema babi i stričevima. Plaće su im neprocjenjivo bolje u odnosu na javne službe, koje su podcijenjene. Država od tih tvrtki nije tražila da polažu račune jer ih je zanimalo samo da im od njih sjedne novac na račun HDZ-a - rekao je Ribič. Iznio je podatak da je prosječna plaća primjerice u HŽ-u 12 posto veća nego u sektoru obrazovanja. Istodobno u željeznicama 43 posto zaposlenih ima završenu samo osnovnu školu, dok 80 posto profesora ima visoku stručnu spremu.
- Država je majka javnim poduzećima, a maćeha javnim službama - ocijenio je Ribič. Vladi predlaže da sreže privilegije i subvencije javnim poduzećima, u kojima radi oko 90.000 ljudi, i tako oslobodi novac toliko potreban proračunu. Ekonomski analitičari slažu se da Vlada treba krenuti u jače rezove od najavljenog smanjenja zaposlenih u javnoj upravi za pet posto, no napominju da taj posao treba odraditi postupno, kroz nekoliko godina.
- Skandinavske zemlje imaju velik broj zaposlenih u javnom sektoru jer imaju jako puno zaposlenih u državnim industrijskim poduzećima koja su strašno razvijena i konkurentna na međunarodnim tržištima. Naša je uprava neučinkovita i preglomazna, što si ne možemo priuštiti - rekao je ekonomski analitičar Damir Novotny. Da je nužno otpustiti 50.000 ljudi iz državnog aparata, smatra ekonomski analitičar Ante Babić. Kaže da od 350.000 zaposlenih u javnom sektoru, njih 15 posto vrijede i nose sve projekte.
- Ostalih 85 posto dolaze na posao u 9 sati, u 11 već idu na plac, a u 14 sati pakiraju i odlaze doma - rekao je Babić. Tvrdi da najavljeno smanjenje zaposlenih za pet posto neće dovesti do nikakvih rezultata.
Hrvatska stvarnost
U 9 sati na posao, u 11 na plac, a već u 14 doma
Utorak, 24.08.2010. / S. Krnetić, T. Tadić, 24sata.hr