- Ova generacija agronoma uspjela je zadržati nivo proizvodnje duhana u Hrvatskoj od 13.000 tona duhana, poboljšali smo kvalitetu, pronašli tržište i osigurali profitabilnost proizvodnje za duhanskog farmera.
Poznato je da su se, u zadnjih desetak godina, u Europi svi trudili da proizvodnju duhana zamjene sa nekom drugom proizvodnjom. Vidimo da to nije uspjelo jer proizvodnja duhana angažira puno radne snage. Ostale zamjenske proizvodnje nisu uspjele apsorbirati toliki broj sati po hektaru niti osigurati financijsku vrijednost, naglasio je Mirko Boić, direktor 'Hrvatskih duhana' na trodnevnoj Međunarodnoj konferenciji Europske asocijacije za duhanska istraživanja i eksperimente koja se održava na 'Pustari Višnjici'. Tridesetak vrhunskih stručnjaka iz: Austrije, Belgije, Francuske, Italije, Njemačke, Poljske, Mađarske, Španjolske, Švicarske i Hrvatske traži rješenja za povećanje isplativosti ove proizvodnje.
Cjelokupan promet cigaretne industrije u Hrvatskoj godišnje iznosi oko 6 milijardi kuna, a sa oko 13.000 tona godišnje proizvodnje duhanskog lista na području Slavonije i Podravine proizvodi se više od 80 posto cjelokupne proizvodnje. Više od 1.000 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava bavi se uzgojem duhana u kojima je i više od 4.000 radnih mjesta. Povezani u sustavu sa domaćom cigaretnom industrijom TDR, koja je većinski vlasnik 'Hrvatskih duhana' poslovanje se razvija u interesnoj grupi koju kolokvijalno nazivaju proizvodnja 'Od sjemena do dima'.
- Hrvatska se nalazi pred samim ulaskom u EU. Prihvatili smo vaša pravila u proizvodnji duhana, a vaša stručna mišljenja o aktualnoj duhanskoj problematici u primarnoj proizvodnji duhana svakako će pomoći opstanku i daljnjem razvoju proizvodnje koja u ovom dijelu Hrvatske, barem za sada, nema alternativu, naglasio je Boić.