Meni je u redu da naši ljudi u Irskoj imaju tvrtke, a u Hrvatskoj zaposlenike, izjavio je u utorak ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić, na panelu o tržištu rada, obrazovanju i investiranju na konferenciji “Ulaganjima u ljudski kapital za gospodarski razvoj” u Zagrebu. Objašnjavajući pred zamjenikom glavnog tajnika Europske komisije Jean-Ericom Paquetom da on kao ministar podržava mobilnost radne snage, Pavić je naveo i da je i on živio u inozemstvu te da smatra u redu da to isprobaju i drugi, ali da želi da se vrate i ovdje zapošljavaju, a da tvrtke mogu imati vani.
“Neka mladi odlaze van, vide kako je to i vraćaju se. Mnogi iz moje generacije su otišli u Irsku. Sad se vraćaju. I dalje imaju tvrtke u Irskoj, ali se vraćaju i zapošljavaju”, izjavio je Pavić. Nije ulazio u to odakle će, prihvate li poduzetnici takvu praksu i tvrtke počnu masovno osnivati vani, a ovdje tek držati zaposlenike, on puniti budžet ministarstva te isplaćivati mirovine postojećim i budućim umirovljenicima. No, o tome su suptilno raspravljali okupljeni poduzetnici. Bojan Poljičak, direktor tvrtke Adecco u Hrvatskoj naveo je da je jako važno razviti gospodarstvo u Hrvatskoj. Pojasnio je da samo bogate zemlje, one koje imaju snažno vlastito gospodarstvo, mogu financirati raznoliku državnu potrošnju. To se odnosi i na mirovine.
“Važno je da razvijemo naše gospodarstvo, jer bogatijim državama je bolje i imaju sredstva da financiraju zdravstvo, mirovine, obrazovanje i druge usluge države”, kaže Poljičak. Veliko nerazumijevanje između vlasti i realnog sektora na panelu vladalo je i u pogledu investicija i zadržavanja stručnjaka. Nakon što je Ajit Singh, predsjednik Uprave ACG Worldwidea, indijske kompanije koja je u Hrvatsku uložila gotovo 50 milijuna eura u R&D centar i proizvodnju kapsula za lijekove u Ludbregu kroz svoju hrvatsku kompaniju ACG Lukaps, upitao planira li Hrvatska nuditi neke poticaje za R&D, odgovor nije dobio.
Ministar Pavić, a pokušala mu je u odgovaranju pomoći i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, priznali su da se priprema novi zakon o poticanju R&D-a. Hrvatska, inače, upozorio je Mladen Fogec, predsjednik Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj i čelnik lokalnog Siemensa, ima niska ulaganja u R&D od 0,6 posto BDP-a. Druge članice EU imaju 2-2,5%. I Fogec i direktor hrvatskog poljoprivredno-tehnološkog startupa Agrivi Matija Žulj naveli su da teško dolaze do radnika i da zato pozdravljaju napore ministrice Divjak na reformi obrazovnog sustava...
Ostatak vijesti pročitajte na linku.