ŠKOLSTVO: Potpisan kolektivni ugovor

Učiteljima veće plaće i još bolja zaštita od otkaza

Potpisan kolektivni ugovor za 42.000 zaposlenih u osnovnim školama: koeficijent složenosti poslova računat će se na ukupan staž, a ne samo na staž u obrazovanju.

Sindikat hrvatskih učitelja i Vlada potpisali su kolektivni ugovor za 42.000 zaposlenika u osnovnim školama, čime je prestao četverogodišnji pravni vakuum. Stari kolektivni ugovor potpisan 2002. godine prestao je, naime, važiti prije gotovo pet godina.

»U interesu sindikata bilo je da ne potpišemo ništa što bi išlo ispod onoga što smo imali. Novi kolektivni dogovorili smo 2007. godine, no došlo je do razvlačenja i prekida pregovora. Godinu dana kasnije nismo mogli zadržati dostignuta prva i uvesti nova, koja su po našem mišljenju bila nužna. Tek smo sada uspjeli ostvariti što smo željeli«, kaže predsjednik Sindikata učitelja Zvonimir Laktašić, koji je u petak s ministrom znanosti Radovanom Fuchsom potpisalo kolektivni na rok od četiri godine, s primjenom - odmah. Čini se da se čekanje isplatilo: osim što su učitelji i administrativno osoblje u školama u krizno doba zadržali sva prava osim jednog, u novi kolektivni uvedeno je još oko 30 novih prava koja ih dodatno štite.

Sindikat učitelja inzistirao je da se njihov novi kolektivni usuglasi s onim za zaposlenike u srednjim školama u uvjetima rada, prekovremenom radu te povećanju koeficijenata složenosti za ukupan radni staž. Zbog nepostizanja tog cilja, gotovo pet godina zaposlenici u osnovnim školama nisu imali novi kolektivni ugovor. Laktašić tvrdi da u tom razdoblju nisu ništa izgubili jer su, unatoč činjenici da je stari kolektivni mrtav, vrijedila produljena primjena pravila.

Jedno ukinuto pravo, sva zadržana i 30 novih rezime je, kaže Laktašić, novog kolektivnog ugovora. Zaposlenici su se odrekli prava na tzv. cipelarinu, koja je izostavljena i iz temeljnog kolektivnog ugovora. U novi kolektivni ušlo je i desetak prava iz temeljnog ugovora, koja bi zaposlenici ionako imali, no na ovako su dodatno osigurani jer novi kolektivni vrijedi godinu i pol dulje od temeljnoga.

Novim kolektivnim povećat će se primanja dijelu zaposlenika, jer će im se koeficijent složenosti poslova računati na ukupan staž, a ne samo na staž u obrazovanju, kao što je bilo dosad. Zaposlenicima u osnovnim školama prvi će se put u obračunu prekovremenog rada priznavati i polusatna priprema za sat.Jednom od bitnijih stavki novog kolektivnog ugovora u Sindikatu učitelja smatraju ugovoreni raspored viškova zaposlenih. Odsad će se viškovi u školama raspoređivati kroz povjerenstva, s time da ravnatelj škole dobiva obvezu prihvatiti viškove ako ispunjavaju zakonske uvjete za traženo mjesto. Ravnatelj škole, kaže Laktašić, više ne može svojom voljom odlučivati hoće li primiti višak iz neke škole. »Ako se u školi pojavi potreba za novim zaposlenikom, ravnatelj to slobodno radno mjesto prvo mora ponuditi zaposlenicima u školi, i to bez raspisivanja natječaja. Tako čuvamo radna mjesta«, objašnjava šef Sindikata.

Jedna od novosti vezana je uza školske tajnike i računovođe, koji će odsad imati pravo na puno radno vrijeme ako škola ima 150 i više učenika. Dosad se nepuno i puno radno vrijeme tajnika i računovođa određivalo proizvoljno, s time da po novome oni zaposlenici koji imaju puno radno vrijeme zadržavaju to pravo do isteka svog ugovora iako rade u školi s manje od 150 učenika. Računovodstvenog i administrativnog referenta po novome može imati i škola s 800 i više učenika, a dosad je to mogla ona s 960 i više učenika.

Po Laktašićevu mišljenju, od novoga kolektivnog ugovora svi će profitirati, jer su neka prava koja su dosad bila nedorečena poboljšana, a novougovorena prava odnose se na gotovo sve zaposlenike.

»S obzirom na to da smo prethodni kolektivni ugovor potpisali 2002., kada je situacija u društvu i gospodarstvu bila puno bolja no sada, zadovoljan sam što smo sačuvali sve što imali te progurali dodatna prava. Smatram to uspjehom s obzirom na to da smo u kriznim vremenima. Postigli smo maksimum«, tvrdi Zvonimir Laktašić.

Četvrtak, 05.05.2011. / Mirela Lilek, vjesnik.hr