Novi pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima, koji stupa na snagu 1. svibnja ove godine, sigurno će olakšati život poslodavcima i razveseliti radnike, jer se njime ukida 'štancanje' kartice pri dolasku i odlasku s posla.
Poslodavci tako od 1. svibnja više neće morati svaki dan evidentirati početak i završetak rada radnika, a silna papirologija koja se odnosi na razne podatke o radnicima bit će svedena na razumnu mjeru, piše Vjesnik.
Naime, stari pravilnik koji se primjenjivao od lipnja 2010. godine izazvao je buru prigovora poslodavaca zbog preobilne papirologije, ali i zbog visokih kazni u slučaju nevođenja evidencije.
Protiv starog pravilnika pobunili su se i sindikati, iako su upravo oni inzistirali da se evidencija rada propiše Zakonom o radu kako bi radnici u slučaju radnog spora zbog kršenja radnih prava imali u rukama evidentne dokaze.
Kazne zbog loše evidencije od 61.000 do 100.000 kuna
Po novom pravilniku, evidencija početka i završetka rada zaposlenika bit će obavezna samo ako je vođenje tih podataka ugovoreno kolektivnim ugovorom, sporazumom radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Također, poslodavci podatke više ne moraju voditi na završetku radnog dana radnika, nego su ih dužni evidentirati najkasnije na završetku sljedećega radnog dana za onaj prethodni. Ostali podaci o radnom vremenu (ukupno dnevno radno vrijeme, rad noću, nedjeljom, blagdanom ili neradnim danom, prekovremeni rad, sati pripravnosti, godišnjeg odmora, bolovanja, štrajka) i dalje se obvezno evidentiraju, ali najkasnije do sedmog dana od dana za koji se podaci popunjavaju.
Nadalje, poslodavci više neće morati čuvati evidenciju o radnicima šest godina, nego samo tri, dok će se evidencija o radnom vremenu čuvati najmanje četiri, a ne šest godina, piše Vjesnik. Izuzetak su jedino podaci o radnom vremenu radnika ako je pokrenut radni spor, kad se evidencija čuva do pravomoćnog okončanja spora.
Ako pak tvrtka više ne želi voditi evidenciju o početku i završetku rada, dovoljno je da izmijeni kolektivni ugovor, pravilnik o radu ili sporazum s radničkim vijećem. One tvrtke koje su predvidjele vođenje evidencije u ugovorima ili sporazumu, a to ne rade, bit će novčano kažnjene s 61.000 do 100.000 kuna, s dodatnih 7.000 do 20.000 kuna kazne za odgovornu osobu.
Od 1. svibnja