Crnković Pozaić

Ukinite rad na određeno i brže dijelite otkaze!

Sanja Crnković Pozaić, bivša ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a danas konzultantica za tržište rada, zauzima se za uvođenje sustava fleksibilnosti po kojem bi se lakše otpuštalo i zapošljavalo, ali bi nezaposleni imali veće naknade nego dosad.

"Priča o kolektivnim ugovorima apsolutno je promašena. Sve da se oni stalno obnavljaju te produljuju na neodređeno, kao što sad traže sindikalisti, ljudi će vrlo teško nalaziti posao jer se ne obrazuju i ne rade na svojoj zapošljivosti i konkurentnosti", rekla je Pozaić za Business.hr.

Kolektivni ugovori cementiraju postojeće stanje nekonkurentnog gospodarstva i tržišta rada. Hrvatska ipak ne može potpuno liberalizirati radno zakonodavstvo jer ni poslodavci ni država ne ulažu u obrazovanje zaposlenih.

Pozaić smatra da je problem i rad na određeno, koji kod novog zapošljavanja čini 80 posto.

"Ukinula bih ugovore o radu na određeno vrijeme, ali bih pojednostavila davanje otkaza kod ugovora na neodređeno vrijeme. Poslodavci bi u tom slučaju više ulagali u zaposlenika, jer ih više ne bi mijenjati svaki mjesec dana, kao dosad, što bi bio dobitak za radnike, ali i same poslodavce koji se više ne bi žalili na rigidno radno zakonodavstvo", kaže bivša šefica HZZ-a.

Sličnog je mišljenja Predrag Bejaković, analitičar s Instituta za javne financije, koji kaže da trenutno Hrvatska ima jednu od najviših zakonskih zaštita zaposlenja u Europi, što tržište rada čini nefleksibilnim.

Fleksibilnošću do novih radnih mjesta

Bejaković upozorava da je problem što se u Hrvatskoj stalno velika pažnja posvećuje zaštiti postojećih radnih mjesta, a ne otvaranju novih, čime se "cementira" sadašnje nepovoljno stanje.

Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave HT-a i Nacionalnog vijeća za konkurentnost, smatra da se ne vodi dovoljno računa o nezaposlenima te da bi fleksibilnost na tržištu rada potaknula otvaranje novih radnih mjesta.

Neki od elemenata koje predlaže za uvođenje su da se u prvih tri do pet godina kod svakog novog zapošljavanja ne primjenjuju krute odredbe iz sadašnjeg zakona o otežanom otpuštanju. Ističe da bi fleksibilizacija tržišta rada poslodavcima smanjila rizik prilikom novog zapošljavanja.

Makroekonomski analitičar Damir Novotny kaže da bi prilikom uvođenja fleksibilnosti trebalo voditi računa i o bankama koje bi u uvjetima lakšeg otpuštanja mogle imati problema s otplatom kredita svojih vjerovnika. Ako se to dogodi, Novotny smatra da bi država trebala intervenirati mehanizmom zaštite dužnika, kakav, primjerice, odnedavno postoji u SAD-u.

Utorak, 20.07.2010. / net.hr