Ured Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa traži tri nova zaposlenika – dva savjetnika i jednu osobu koja bi radila na unosu podataka iz imovinskih kartica. To što Povjerenstvo realno ne postoji dulje od godinu dana, kad je raspuštanjem prošlog saziva Sabora srušen kvorum, ne stoji im na putu.
Zatražili smo objašnjenje predstojnika ureda Zlatka Draganovića, kojemu u dotičnom uredu društvo pravi još desetak zaposlenih.
Najprije nam je kazao da im je potrebna pomoć zbog nadolazećih lokalnih izbora, nakon kojih očekuju više od dvije tisuće imovinskih kartica novoizabranih lokalnih dužnosnika. No kad samo ga upitali zašto baš sada, budući da će se drugi krug izbora događati tek početkom lipnja, što znači da dužnosnici teoretski mogu predavati kartice do početka srpnja, odgovorio nam je da se radi o dugom postupku natječaja.
"Javit će se petstotinjak ljudi i svima moramo odgovoriti jesu li primljeni ili ne, moraju se provoditi razgovori, što može potrajati do travnja, a novog zaposlenog moramo i pripremiti za unos imovinskih kartica", kaže Draganović.
Ispunjavanje forme
Potrebu za još dva savjetnika pak objašnjava – ispunjavanjem forme! Naime, stručnjaci Europske komisije dolaze im 24. siječnja, a dužnost im je utvrditi ravna li se Hrvatska prema preostalim uvjetima koje mora ispuniti u razdoblju monitoringa. Jedna od deset famoznih preostalih točaka jest i Povjerenstvo, objašnjava.
"Jedna od mjera Akcijskog plana uz Strategiju suzbijanja korupcije je i jačanje naše kadrovske službe i morat ćemo zaposliti još 12 ljudi, no to će se dogoditi nakon formiranja Povjerenstva, najkasnije 15. veljače. Do 24. siječnja planiramo barem zadržati broj zaposlenih jer su nedavno za tri zaposlenika istekli ugovori na određeno vrijeme", navodi Draganović.
U dodatne su neprilike upali kad su ih lani izdvojili iz saborske službe, pa više ne koriste njihove usluge – od informatičke podrške nadalje.
Što se radi kad povjerenstvo ne radi?
Upitali smo ih čime su se bavili posljednjih godinu dana otkad Povjerenstvo ne radi.
Smjene dužnosnika i šefova državnih poduzeća zatrpale su ih imovinskim karticama i upitima za tumačenja kako bi se izbjegao potencijalni sukob interesa.
"Prvo su išli novoimenovani zastupnici, pa pomoćnici i zamjenici, pa članovi društava, njih oko sto, pa svi smijenjeni ravnatelji agencija, direkcija, zavoda i drugi službenici – svi su predavali kartice za početak i kraj mandata!", govori on. No tu ne prestaju njegove muke.
"Za Vladu, Ministarstvo pravosuđa i druge institucije napisao sam više izvješća u posljednjih godinu dana nego u prethodnih 15 u državnoj službi. Svi nešto traže zbog monitoringa", požalio nam se.
Inače, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ne radi već godinu dana i posljednji pokušaj da se ono konačno formira je trenutačno u fazi sigurnosne provjere kandidata.
Ured povjerenstva koje ne radi ništa zapošljava nove ljude
Smjene dužnosnika i šefova državnih poduzeća zatrpale su ih imovinskim karticama i upitima.