Vlada je neisplatu plaća proglasila kaznenim djelom, ali i dalje nije riješila problem.
Objava crne liste kreće početkom svibnja.Procjenjuje se da u Hrvatskoj oko 70 tisuća radnika plaću ne prima redovito, a mnogima je poslodavac upravo država. Novi pokušaj rješavanja problema je objava crne liste poslodavaca koji ne plaćaju radnicima. Prva lista, najavio je ministar rada i mirovinskog sustava, Mirando Mrsić, objavit će se početkom svibnja.
Od ove godine poslodavci, prilikom isplate bilo kojeg davanja, radniku moraju ispuniti obrazac na temelju kojeg će država točno znati tko ne isplaćuje plaće.
'Imat ćemo negdje sredinom travnja i prvu analizu toga. Znat ćemo točno koji poslodavci ne isplaćuju plaće i tamo ćemo poslati državni inspektorat. Temeljem nalaza državnog inspektorata ćemo onda i objaviti crnu listu', najavio je ministar Mrsić.
Kriterij bi bio tri neisplaćene plaće zaredom ili tri plaće u periodu od šest mjeseci. Objava crne liste kreće početkom svibnja.
'Mogu riješiti s te strane da nekada netko tko traži posao ne ode raditi kod tog poslodavca', kaže Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta.
Sindikati pozdravljaju listu, ali smatraju kako trebaju drastičnije kazne i ubrzavanje procesa kažnjavanja. 'Dovoljno jake da budu upozoravajuće za sve one koji bi možda napravili nešto takvo. Da budu poučeni drastičnim, oštrim i brzim kaznama da tako nešto ne rade', kaže Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Poslodavci nisu za to da se listama reguliraju odnosi u društvu, ali jesu protiv onih koji ne isplaćuju plaće. 'Da ih se goni, na kraju ova država je ugradila u kaznene odredbe do tri godine zatvora za one koji s predumišljajem ne isplaćuju plaću, a oni koji se nađu u poteškoćama i koji stvarno imaju objektivne probleme onda je pitanje zašto ih uopće etiketirati', kaže Petar Lovrić iz HUP-a.
Ministar Mrsić je istaknuo kako na crnu listu neće tvrtke s poslovnim problemima. S druge strane, većina neplatiša pravda se tim argumentom pa je pitanje tko će se na kraju naći na toj crnoj listi.