Uvjeti koje morate ispunjavati za rad u Njemačkoj

Sezonski radnici u SR Njemačkoj mogu se zaposliti na 6, a radnici u zabavnoj djelatnosti na 9 mjeseci. Doznajte kako izgleda postupak prijave za posao.

Vlada SR Njemačke nakon redovite sjednice u srijedu priopćila je kako će pristup njemačkom tržištu rada za hrvatske građane biti ograničen najmanje dvije godine nakon planiranog ulaska Hrvatske u EU 1. srpnja ove godine. "Shodno zakonodavstvu Europske unije o izdavanju radnih dozvola, pristup njemačkom tržištu rada tijekom prijelaznog razdoblja od dvije godine i dalje bi ostao ograničen za radnike iz Hrvatske", rekao je glasnogovornik Njemačke vlade Steffen Seibert, donosi 24sata.

Ipak, kao i dosad, vrijedit će izuzeci za određene grupe koje ni nakon 1. srpnja za zaposlenje u Njemačkoj neće trebati izdavanje radne dozvole. "Tu se prije svega radi o akademski obrazovanim građanima koji u Njemačkoj pronađu radno mjesto shodno njihovoj naobrazbi. Tržište rada otvoreno je onim naučnicima koji u Njemačkoj žele izučiti neko zanimanje u trajanju od najmanje dvije godine, kao i za sezonske radnike koji i dalje mogu šest mjeseci godišnje raditi u Njemačkoj bez izdavanja radne dozvole", objasnio je Seibert. Istražili smo stoga kakve se mogućnosti sezonskog zapošljavanja u SR Njemačkoj nude hrvatskim radnicima.

Zapošljavanje sezonske radne snage u SR Njemačkoj
Iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje navode kako se među poslove koji se nude sezonskim radnicima u SR Njemačkoj ubrajaju poljoprivreda, sadnja, vinogradarstvo, šumsko gospodarstvo, prerada voća i povrća te razna druga zanimanja, a ključni uvjeti za takvu vrstu zaposlenja su sljedeći:

  • radnik treba biti Hrvatski državljanin s prebivalištem u Republici Hrvatskoj
  • ne smije biti mlađi od 18 godina, a poželjno je i da ne bude stariji od 45 godina
  • mora biti zdrav i sposoban za rad
  • vrlo često poslodavac zahtijeva i iskustvo u djelatnosti (najčešće u poljoprivredi i ugostiteljstvu).

Postupak prijave za posao
''Izuzetak od radnika koji mogu sezonski raditi najduže šest mjeseci su oni koji se zapošljavaju u zabavnoj djelatnosti gdje mogu raditi do devet mjeseci'', tvrde iz Zavoda te pojašnjavaju kako se za sezonsko zapošljavanje ne raspisuje natječaj, već je postupak slijedeći:

Zainteresirani kandidati popunjavaju obrazac prijave koji je potrebno dostaviti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, područnom uredu/ispostavi prema mjestu prebivališta, savjetniku zaduženom za zapošljavanje u inozemstvu.
Ako Zavodu pristigne ponuda za zapošljavanje od Savezne agencije za rad SR Njemačke, uz pristanak kandidata koji zadovoljava uvjete postavljene u ponudi, obrazac prijave se dostavlja Njemačkom Središnjem uredu za zapošljavanje u inozemstvu. U daljnjem postupku selekcije kandidata, poslodavac odlučuje kome će od kandidata ponuditi ugovor.

U finalnoj fazi, ugovori iz Njemačkog Središnjeg ureda za zapošljavanje u inozemstvu pristižu u Hrvatski zavod za zapošljavanje te se u područnim uredima uručuju osobno nositelju ugovora, uz obvezno predočenje putne isprave s navedenim prebivalištem na području Republike Hrvatske. Veleposlanstvo SR Njemačke temeljem tog ugovora izdaje ulaznu radnu vizu za SR Njemačku. Njemačko veleposlanstvo u Zagrebu od 1. listopada 2012. godine uvodi sustav dodjele termina za sve podnositelje zahtjeva za vizu. Svaki podnositelj zahtjeva morat će unaprijed rezervirati termin putem online sustava za dodjelu termina te se vize više neće moći izdavati na dan podnošenja zahtjeva, već sljedeći dan. Više informacija o tome možete pročitati ovdje.

Radni uvjeti za sezonskog radnika u SR Njemačkoj propisuju kako radnik mora raditi najmanje 30 sati tjedno te ne smije biti zaposlen pod nepovoljnijim radnim uvjetima ili biti manje plaćen od njemačkog radnika na istim poslovima. Od radnika se očekuje poštivanje svih ugovorom dogovorenih obveza, a u svim djelatnostima je poželjno znanje njemačkog jezika.

Socijalna prava sezonskih radnika
Hrvatski sezonski radnici koji rade na području Njemačke u razdoblju do šest mjeseci, osigurani su u sustavu njemačkoga socijalnog osiguranja koje uključuje bolesničko, invalidsko te osiguranje od nesretnog slučaja na radu. Poslodavac je u slučaju bolesti dužan radnika osigurati kod privatnih bolesničkih osiguranja, dok u suprotnom snosi puni financijski rizik u slučaju bolesti ili nesreće na poslu. Poslodavac je također dužan radnicima osigurati pristojan smještaj, kao i mogućnost korištenja sanitarne prostorije i mjesta kuhanja.

U slučaju neizvršenja ugovorom dogovorenih uvjeta i isplate plaće, radnik se mora obvezno još za trajanja svoga boravka u Njemačkoj obratiti područnom uredu za rad u Njemačkoj ili pismenim putem područnom ili Središnjem uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Rad stranih stručnjaka u Njemačkoj
Pozitivni učinci stabilnog gospodarskog rasta i niska nezaposlenost jasno pokazuju kako njemačka poduzeća traže stručnjake, prije svega u području matematike, informatike te prirodnih i tehničkih znanosti. Posebno nedostaju inženjeri strojarstva i inženjeri u automobilskoj industriji te elektroinženjeri.

Upravo zato pokrenut je i internetski portal ''Make it in Germany'' kako bi se stručnjacima koji su zainteresirani za život i rad u Njemačkoj olakšao taj korak. Portal, kao zajednička inicijativa Saveznog ministarstva gospodarstva i tehnologije, Saveznog ministarstva rada i socijalna pitanja te Savezne agencije za rad, objedinjuje sve važne informacije o radu i životu u Njemačkoj te navodi u kojim sektorima se traže stručnjaci. Na portalu možete pronaći savjete te informacije o tome što Njemačka nudi zainteresiranim stručnjacima iz inozemstva i njihovim obiteljima, primjerice kod traženja posla, natječaja ili preseljenja u Njemačku.

Ponedjeljak, 21.01.2013. / Suzana Badrov, Vedran Mušura; 24sata.hr