Uvodi se krizni porez i za samostalne djelatnike

Hrvatskoj kronično nedostaje optimizma, što nam znatno otežava izlazak iz krize, zaključio je ministar financija Ivan Šuker na današnjoj sjednici Vlade, na kojoj su usvojene Smjernice ekonomske i fiskalne politike za razdoblje od 2010. do 2012. godine.

„Naš je problem širenje pesimizma u sferi ekonomskih očekivanja. Moramo se ugledati na one koji su malo iskusniji od nas, poput Njemačke, Francuske i Japana, koji se vesele već kod prvih naznaka oporavka, dok kod nas prevladava pesimizam“, poručio je Šuker.

Podsjetio je kako je Hrvatska među rijetkim zemljama u kojima je pad gospodarske aktivnosti u drugom ovogodišnjem tromjesečju bio manji od pada u prvom kvartalu. U Vladi podsjećaju i da je turistička sezona bila znatno bolja od očekivanja. Očekivanja Banskih dvora govore da ćemo u ovoj godini zabilježiti pad bruto domaćeg proizvoda od pet posto, a u sljedećoj godini očekuju blagi rast gospodarstva od 0,5 posto.

Šuker se osvrnuo i na prijedloge da se proračunska potrošnja sreže za 20 milijardi kuna, podsjetivši da je preko 99 milijardi proračunskih kuna, ili više od 87 posto, unaprijed zadano, budući da se radi o izdacima za plaće, mirovine, socijalu i ostala prava. Oni koji predlažu takve rezove, kazao je Šuker, morali bi reći građanima i što bi u takvoj situaciji kod proračunskih izdataka rezali, jer građani ne mogu podnijeti novo povećanje poreznog opterećenja.

Smjernicama ekonomske i fiskalne politike predviđa se da će rashodi u središnjem državnom proračunu u sljedećoj godini biti za oko 150 milijuna kuna manji nego ove godine, te će iznositi oko 120,4 milijarde kuna. Prihodi bi, s druge strane, trebali iznositi oko 113 milijardi kuna, što je 1,8 milijardu kuna više nego u ovoj godini. Proračunski manjak u sljedećoj bi godini trebao iznositi oko 7,3 milijardi kuna, ili 2,1 posto BDP-a.

U 2011. U Vladi očekuju rast BDP-a od tri posto, a u 2012. od 3,5 posto. Inflacija bi se u sljedeće tri godine trebala kretati oko brojke od tri posto.

Vlada je usvojila i zakon kojim će se „krizni porez“ od 1. listopada ove pa do 28. veljače 2011. obračunavati i na primitke od samostalnih djelatnosti. Time će i poljoprivrednici, liječnici, odvjetnici, javni bilježnici, slobodni novinari i drugi slobodnjaci biti podvrgnuti plaćanju „harača“. Od „kriznog“ je poreza država dosad prikupila 360 milijuna kuna, tvrdi Šuker.

T.D. jutarnji.hr

Tagovi: Vlada RH, porez, kriza
Srijeda, 23.09.2009.