Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca i Glas poduzetnika, u prvoj reakciji na drugi, pojačani paket mjera Vlade za pomoć gospodarstvu, pozdravili su taj korak premijera Andreja Plenkovića i ministra financija i potpredsjednika Vlade Zdravka Marića.
U nastavku donosimo analizu Jutarnjeg lista za glavne mjere novog paketa koje je predstavio premijer.
1. Povećanje državne isplate 'minimalca'
Povećanje državne isplate "minimalca" za tvrtke kojima će pasti prihodi preko 20 posto, po radniku podiže s 3250 na 4000 kuna neto više je nego pogođen potez. Uz to, država će preuzeti plaćanje doprinosa na taj iznos.
To će državu u tri mjeseca ukupno koštati 8,5 milijardi kuna, pod uvjetom da tvrtke zadrže radnike.
2. Pomoć tvrtkama s padom prihoda od 20 do 50 %
Za poduzeća koja će imati pad prihoda od 20 do 50 posto bit će omogućeno pravo na odgodu plaćanja poreza na dohodak, porez na dobit i socijalne doprinose, kao i pravo na naknadnu obročnu otplatu.
To je točka u kojoj je Vlada možda trebala biti hrabrija i svim tvrtkama kojima je pao prihod preko 20 posto omogućiti otpis poreza i doprinosa.
3. Otpis poreza i doprinosa tvrtkama s padom većim od 50%
Za tvrtke koje imaju prihod do 7,5 milijuna kuna, a imaju pad prihoda veći od 50 posto, u potpunosti će se otpisati porezi i doprinosi u iduća tri mjeseca. To je očekivani i opravdan potez Vlade.
4. Otpis poreza i doprinosa tvrtkama s padom većim od 75%
Tvrtke koje prihode više od 7,5 milijuna kuna, a koje imaju pad prihoda od 50 do 100 posto, oslobodit će se plaćanja poreza i doprinosa u iduća tri mjeseca proporcionalno padu prihoda. Dojam je da je kompletni otpis poreza i doprinosa trebao važiti i za velike tvrtke, jer ako prihod padne i velikoj tvrtki preko 50 posto, ta je tvrtka već blizu bankrota, ako ne i u bankrotu.
5. Plaćanje PDV-a pri naplati fakture
I za kompanije koje imaju prihode veće od 7,5 milijuna kuna omogućit će se plaćanje poreza na dodanu vrijednost prilikom naplate fakture, a ne po izdavanju fakture. Prilično neočekivana, ali vrlo dobra vijest za sve poduzetnike.
6. Odgoda predaje financijskog izvješća
Odgađanje roka za predaju financijskih izvještaja do 30. lipnja i ukidanje naknade Fini za taj izvještaj, također je očekivan potez Vlade, čime su uslišene molbe računovođa.
7. Smanjivanje parafiskalnih nameta
Država će, tvrdi premijer, biti maksimalno štedljiva i izvršavat će se samo nužni rashodi, a postrožit će se mjere smanjivanja i ukidanja parafiskalnih nameta. Bez kvantifikacije ove mjere teško ju je i ocijeniti, ali ovo je prilika da se parafiskalni nameti zaista srežu na prihvatljive razine. To će od brojnih tvrtki, agencija i lokalnih uprava koji žive od tih nameta iznimno zagorčati život, ali vrijeme je i za njihovo veliko restrukturiranje.
8. Moguće korekcije plaća
Predsjednik Vlade rekao je kako će se otvoriti i pregovori sa sindikatima za moguće korekcije plaća ili odustajanja od ugovorenog povećanja plaća, od svibnja nadalje. Neslužbene informacije govore kako bi Vlada mogla ići u selektivno i progresivno smanjenje plaća, i to bi bio pravi potez koji očekuje i većina ekonomista i poslodavaca. Dakle, ne bi se uopće smjele smanjiti plaće zdravstvu, policiji i vojsci, ali ostatku državnog i javnog sektora, primjerice, mogle bi se smanjiti veće plaće, a ne bi se trebale dirati manje plaće.
9. Zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje
Nositeljima javne nabave preporučit će se, pak, da u okviru svojih javnih nabava prednost daju domaćih poljoprivrednim proizvođačima, pogotovo u sektorima zdravstva, vojske i policije. To je jedna od ekstremno jakih protekcionističkih mjera kojima se štiti domaća poljoprivredna proizvodnja.
10. Otkup viškova malih mljekara
Donijet će se i privremena mjera otkupa tržišnih viškova za male mljekare, što je također protekcionistički potez, ali Vlada je očito odlučila maksimalno zaštititi domaću poljoprivredu.
11. Pomoć turizmu, hotelima...
Premijer je najavio i kako će Vlada donijeti niz zakona koje će sa sjednice Vlade u četvrtak uputiti Saboru, a kojima će se pomoći sektoru turizma, hotelima, privatnim iznajmljivačima i agencijama. Dok ne vidimo o kojim se mjerama radi, nemoguće je ocijeniti tu mjeru.
12. Zaduživanje države
Najavljeno je i zaduživanje države za tih 45 milijardi kuna na domaćem i stranom tržištu, ali i kod institucija EU i Svjetske banke.
Slične teme:
Izvor: Jutarnji list