Hrvatskoj nedostaju smireni i staloženi menadžeri

‘Više gazde nego menadžeri’

Strani menadžeri koji rade u kompanijima u stranom vlasništvu na teritoriju Hrvatske nisu najbolji u svojoj klasi, sukus je prošlotjednog predavanja Kristijana Krkača, profesor etike na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa, te Damira Firšta, konzultant.

Oni su na predavanju koje je organizirao časopis Banka pokušali odgovoriti na pitanje “Jesu li menadžeri pokretači razvoja ili samoživi gazde”, no odgovor je izostao.

Ipak, obojica su progovorila koje osobine treba imati osoba kako bi dobila epitet kvalitetnog menadžera. Krkač je tako istaknuo kako je menadžer najčešće osoba koja ima teorijska, ali ne i praktična znanja, često je uzrujan i osamljen, nemoralan i nepostojan, nedruštven i nejasan.

“Ne postoji smireni i staloženi menadžer kojem zaposlenici bespredmento vjeruju”, istaknuo je Krkač dodavši da su najegzaktniji primjeri za takav stav javna poduzeća u kojima se nižu afere, poput one posljednje u Podravci. “Podravka je očiti primjer poduzeća u kojem je teško izvršiti nadzor poslovanja, i to iz jednostavnog i banalnog razloga. Tvrtku je vodilo nekoliko ljudi, tzv. gazda, što je stvorilo mogućnosti za nemoralno i na koncu kažnjivo ponašanja”, smatra Krkač. Premda je u osudi bio malo oprezniji, konzultant Firšt je jasno naglasio da se menadžerom rađaš, to ne možeš naučiti.

“Menadžeri su osobe koje moraju steći povjerenje svog tima, moraju shvatiti važnost ulaganja u ljudske resurse, graditi odnose unutar kompanije te imidž kompanije, ali i uspješno izvršavati poslovnu strategiju. No rijetki su menadžeri koji imaju sve te osobine”, rekao je Firšt dodavši da su dosta promjena donijele strane kompanije. No jesu li strane kompanije u Hrvatskoj pozitivni primjeri, zapitali su se predavači. “Teško mi je povjerovati da bi jedan Heineken u Karlovac poslao svoga najboljeg i najpropulzivnijeg menadžera da vodi Karlovačku pivovaru”, rekao je Krkač.

Ponedjeljak, 02.11.2009. / Ksenija Puškarić, poslovni.hr