U jednoj splitskoj tvrtki vladaju neobični uvjeti rada. Riječ je o Čistoći, u kojoj se prije svega cijeni rad, a jedan smetlar ima veću plaću od policajca specijalca, medicinske sestre ili profesora u srednjoj školi. I ne samo to, upravo on zaradi više nego njegov kolega koji je fakultetski obrazovan i sjedi u uredu. Razlog je jednostavan: ono što im je osnovna djelatnost i na čemu zarađuju plaćaju najbolje.
Iako su u splitskoj Čistoći na snazi neobični uvjeti za podneblje Hrvatske, moto im je vrlo jasan - njihova osnovna djelatnost je čišćenje i odvoz smeća, a s obzirom da to svima u tvrtki osigurava mjesečnu plaću, one koji ih hrane moraju i pošteno platiti.
Najniže cijene odvoza smeća i najviše plaće u državi
U ovoj firmi kažu da nikad nisu poslovali s gubitkom, račune plaćaju odmah, efikasni su i racionalni, imaju dobra vozila, opremu kakvu možete vidjeti na njemačkim ulicama i, što je najvažnije, najniže cijene odvoza smeća u državi i najbolje plaće, piše Slobodna Dalmacija.
Ljubica Vrdoljak, direktorica operativne službe te splitske komunalne tvrtke, rekla je da prije rata nitko nije želio raditi u Čistoći, no danas je priča drugačija.
Nekad su imali 437 zaposlenih, a danas 274, ulagali su u opremu i štedjeli gdje god su mogli, organizirali posao tako da imaju optimalan broj ljudi i vozila, pa mogu biti i konkurenti cijenama.
Imaju liste čekanja
''Prosječna plaća je 7.500 kuna, koju ima smetlar s 10 godina radnog staža i dvije odrađene nedjelje, s tim da je svaka subota radna. Imamo liste čekanja za rad nedjeljom, svi bi htjeli raditi i dodatno zaraditi. U središtu Splita radi se 24 sata, imate noćna pranja, rad u smjenama'', objašnjava Vrdoljak.
Vozač njihova kamiona s 10 godina radnog staža ima plaću od 9.000 kuna, i nije puno manja od direktorske.
Zbog čega ne bi platili ljude koji rade?
''Omjer između najniže plaće u Čistoći, plaće portira i direktorske plaće je 1:3, a omjer između plaće vozača kamiona s 10 godina staža i direktorske plaće je 1:1,5. Referenti sa srednjoškolskim i visokim obrazovanjem imaju plaću nižu od smetlara. Zbog čega ne bismo platili ljude koji rade ono što je naša osnovna djelatnost? Pa naši su radnici visokoefektivni, neka mi se nađe tvrtka koja može reći da njezini radnici od sedam sati rade šest i pol kao naši, a stopa bolovanja nam je sedam posto'', naglasila je Vrdoljak.
Cijene ruku koja ih hrani