Za nezaposlene 640 milijuna kuna

Vlada predlaže preusmjeravanje novca za prava koja proizlaze iz kolektivnih ugovora jer ne želi povećavati proračunske rashode, kazao je potpredsjednik Vlade Ivan Šuker.

Predstavnici Vlade i čelnici sindikata državnih i javnih službi ni u utorak nisu postigli dogovor u vezi Vladinog prijedloga da se zaposlenicima u tim sektorima ove godine ne isplate regresi, božićnice i dar za djecu. Time bi se u proračunu uštedjelo 640 milijuna kuna, a Vlada inzistira na svom prijedlogu kako bi se novac preusmjerio za pomoć nezaposlenima.
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker novinarima je pojasnio da zbog povećanja broja nezaposlenih Hrvatskom zavodu za zapošljavanje godišnje nedostaje između 500 i 550 milijuna kuna, a Vlada predlaže preusmjeravanje novca za prava koja proizlaze iz kolektivnih ugovora jer ne želi povećavati proračunske rashode. Pojasnio je da se radi o prijedlogu koji su prije dva mjeseca predlagali i sami sindikati.

»Mislim da su Vladini argumenti danas bitno različiti u odnosu na početak pregovora, jer je u međuvremenu donesena odluka da se ukine prva stopa kriznog poreza od 1. srpnja, a druga stopa od 1. studenoga. Iznijet je i prijedlog izmjena Zakona o porezu na dohodak po kojem se prva stopa poreza smanjuje s 15 na 12 posto, što je za većinu članova sindikata javnih i državnih službi povećanje plaće. Oni naprosto ne žele odstupiti od nekih stvari, ali činjenice su tu«, kazao je Šuker, a na pitanje planira li Vlada jednostrano raskinuti kolektivne ugovore poručio je da ne treba hipotetski govoriti. »Ovo je najbolji pokazatelj onoga što govori predsjednica Vlade - da svi pričaju o potrebi smanjenja potrošnje i strukturnih reformi, ali kad nekoga taknete svi se stavljaju na zadnje noge. Moramo biti svjesni činjenice da su takva vremena da će svatko morati dati doprinos izlasku iz krize, bez obzira kako to bilo teško, jer situacija je takva kakva je«, dodao je Šuker.

Sindikalni čelnici i dalje inzistiraju na pravima iz kolektivnih ugovora i tvrde da Vlada zaposlenima u javnom sektoru ništa ne nudi zauzvrat u slučaju ukidanja tih prava. Predsjednik Hrvatskog sindikata liječnika Ivica Babić rekao je novinarima da su sindikati Vladi ponudili više modela za kompenzaciju, a među njima su i »krizni prirez« i »porez solidarnosti«. Njega bi plaćali svi radnici koji nisu članovi sindikata, jer uživaju prava za koja se sindikati izbore.
»Tako prikupljena sredstva stavila bi se u zajednički fond kojem bi upravljali Vlada, poslodavci i sindikati, a bila bi namijenjena za pomoć nezaposlenima«, kazao je Babić, no po Šukerovim riječima takvi prijedlozi za Vladu su neprihvatljivi.

»Jedanput smo nasjeli na priču o kriznom porezu i nikakav krizni porez i prirez više ne dolaze u obzir. Nema smisla ukidati krizni porez prije njegova isteka, a uvoditi nešto drugo. Naša koncepcija je u budućnosi smanjivanje poreznog opterećenja, a nikako ne povećanje, te provođenje strukturnih reformi i smanjenje potrošnje uz poticanje ulaganja. Sve drugo su priče za malu djecu«, poručio je Šuker, koji je u Banskim dvorima s još nekoliko kolega iz Vlade odvojeno razgovarao s čelnicima sindikata javnih i državnih službi.
»Predstavnici Vlade nisu nam rekli da će ići na raskidanje kolektivnog ugovora ako ne prihvatimo njihov prijedlog«, rekao je predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika Hrvatske Boris Pleša, dok je predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić istaknuo kako sindikati ostaju pri svojim stajalištima i ne žele se odreći svojih prava.

Komentirajući mogućnost jednostranog ukidanja kolektivnih ugovora, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Spomenka Avberšek rekla je da su kolektivni ugovori za sindikate »Sveto pismo« i da bi takav Vladin potez bio vrlo hrabar.

Srijeda, 12.05.2010. / Marijan Lipovac, vjesnik.com