Usudili se i uspjeli - 'Bez posla nijedan dan'

Za opstanak i preživljavanje na tržištu moraš znati sve o svemu, to je "one-man show"

Priča mladog Đakovčanina mogla bi navesti mnoge da se otrgnu crnoj statistici

Prema podacima Eurostata, Hrvatska se sa stopom nezaposlenosti mladih nalazi u samom vrhu, iza Španjolske i Grčke, te rame uz rame Italiji.

Prema izračunu Hrvatskog zavoda za statistiku, mladima se smatraju osobe do 29 godine, a nezaposlenih je u tim godinama u Lijepoj našoj 34,4 posto. Za Europu su mladi do 25 godine, a takvih je u Hrvatskoj nezaposleno čak 49,5 posto, piše Glas Slavonije.

Razloga za njihovu nezaposlenost je mnogo, opća teška situacija, gospodarska kriza, letargija u kojoj se društvo nalazi, nestimulativna klima za posao počevši od složene administracije, poreza, parafiskalnih nameta...

Ipak, i u takvim prilikama dio mladih, obrazovanih ljudi odlučuje konkretizirati u praksi svoje znanje i usprotiviti se crnim statistikama.

Oni su se hrabro krenuli u posao, počevši od nule, samozaposlili i žive ili, bolje rečeno, rade svoju poslovnu priču.

Bez posla nije bio nijedan dan
Jedan od njih je i Đakovčanin Dario Hrastović, dipl. inž. strojarstva, koji je osnovao vlastitu tvrtku Hrastović-inženjering.

Nijedan dan, kaže, nije bio nezaposlen, politikom se ne bavi, a za poslovni uspjeh i opstanak u gruboj tržišnoj utakmici slikovito kaže: Moraš biti one-man show!

''Znači, osim struke za koju si obrazovan, da bi ustrojio tvrtku i opstao u poslu, moraš naučiti i ekonomiju, u mom slučaju strojarsku tehnologiju, trebaš se znati prezentirati tržištu, pronaći poslove, znati sve o naplati, kako je osigurati, zbog čega moraš biti i svojevrsni pravnik, znati o potraživanjima, ovrhama... O informatičkoj pismenosti, kao pismenosti današnjice, sredstvima komunikacije da i ne govorimo. U mom slučaju, moja sredstva komunikacije su mobitel i mail, pa sam dostupan bilo gdje'', ispričao je 33-godišnji Hrastović. Kaže, ako netko radi sam, jednostavno mora sve znati i biti uporan.

Hoćeš ili nećeš
''Moj radni dan traje cijeli dan, tj. živim svoj posao. Uspijevam podmiriti obveze, planiram unaprijed, a moji prihodi su i izvan mojih potreba, pa stalno imam i nova ulaganja u posao'', rekao je mladi poduzetnik. Za visoke namete, na koje se žale poduzetnici, kaže bez previše riječi: ''Država je tako odredila i rekla: hoćeš ili nećeš!''

2011. godine dobio je nagradu Europske komisije za najinovativniji projekt programa Greenbuilding, i to za projekt plus energetske zgrade.

Mladi Đakovčanin nije jedini svijetli primjer kako se, uz dobru ideju i velik trud, mogu napraviti čuda i u nimalo zahvalnoj gospodarskoj situaciji. Cijeli članak možete pogledati ovdje.

Utorak, 26.11.2013. / I.La./Glas Slavonije, net.hr