Nakon što su popisna povjerenstva po Hrvatskoj zbrojila svoje podatke, proizašlo je da je navala na posao popisivača stanovništva zaista velika: na svako mjesto popisivača javila su se četiri kandidata, ukupno u cijeloj Hrvatskoj 68.315 ljudi prijavilo se za mjesta 15 tisuća popisivača stanovništva i dvije tisuće kontrolora!
Obuka i strpljenje
Kako je većina kandidata nezaposlena, očito je da teza kako Hrvati ne žele raditi, osim lagan posao za velik novac, ne stoji uopće. Za popis se, naime, javilo 1,5 posto stanovništva, gotovo da je dio popisa stanovništva mogao biti završen popisivanjem samih kandidata za popisivače. Popis stanovništva vrlo je zahtjevan posao, ne suviše dobro plaćen, traži i prethodnu obuku i hodanje i strpljenje s ljudima, koji u ove dane krize i ne moraju biti pretjerano raspoloženi za razgovor, no ipak je najmanje 68 tisuća obitelji u kojima bi jednokratna zarada od oko 3500 kuna donijela olakšanje. Priliku za zaradu na popisu stanovništva čeka i 49-godišnja Lidija Grbić, koja je već gotovo dvije godine nezaposlena, nakon 28 godina staža. Samohrana je majka tinejdžerice i najviše od svega smeta joj apatija koja vlada na Zavodu za zapošljavanje, na koji se mora prijaviti svakog mjeseca.
U naponu, a prestara
– Na burzi se nitko ne smije, ali nitko se i ne svađa. Vlada mrtva tišina, tako je sivo da mi je loše čim se tramvaj približi Zvonimirovoj ulici. Zato ponekad iziđem iz tramvaja i pješačim... Nevjerojatno mi je da me sada, kad na poslu mogu najviše dati, nitko – kao prestaru – ne uzima uopće u obzir. Nekad mi se čini da više ništa ne znam, kao da sam i engleski, koji govorim, zaboravila – kaže ta Zagrepčanka nadajući se da će posao popisivača ipak dobiti.
– Samo da prođem na optičkom čitaču – dodaje.
Najviše je kandidata u Slavoniji, gdje je i nezaposlenost relativno najveća. Dok se u Zagrebu za popisivače javilo 1,1 posto stanovništva, u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji prijavilo se gotovo dva posto stanovništva!
Popis u brojkama
3928 Toliko je kandidata u Vukovarsko-srijemskoj županiji, navodno pod posebnom skrbi, gdje je 20 tisuća nezaposlenih.
1,5 posto stanovnika Hrvatske javilo se za posao popisivača stanovništva, a jednokratna bi zarada mnogim obiteljima značila veliko olakšanje.
3500 kuna Toliko će dobiti popisivač za svoj mjesečni rad, koji je zahtjevan i traži prethodnu obuku, hodanje i strpljenje s ljudima, koji u krizi i nisu raspoloženi za razgovor.
Vape za radom