Koordinacija umirovljeničkih udruga Hrvatske izrazila je u pismu upućenom Vladi i mjerodavnim ministarstvima nezadovoljstvo jer nema znakova da se traži rješenje za umirovljenike, među kojima više od 80 posto živi ispod granice siromaštva. Zatražila je da se teret gospodarske krize pravednije raspodijeli i olakša položaj umirovljenika.
Pismo je poslano i predsjedniku Republike, predsjedniku Sabora, svim parlamentarnim strankama i sindikatima, a potpisuje ga predsjedatelj Koordinacije Josip Vincek.
Koordinacija, koju čine Matica umirovljenika Hrvatske, Sindikat umirovljenika Hrvatske, Društvo hrvatski umirovljenik te umirovljeničke zajednice HEP-a, HŽ-a, HPT-a, INA-e i MUP-a, upozorava da, prema mjerilima EU-a, siromaštvo za umirovljenike nastupa onda kada prosječna mirovina padne na 60 posto prosječne plaće, a u Hrvatskoj je to, upozoravaju, srozano na čak ispod 40 posto.
Mirovinska reforma iz 1999. pokazala se u praksi promašenom, a uspjela je jedino u dijelu koji se odnosi na vrlo visoke mirovine političke elite, upozorava Koordinacija i dodaje da je drugi stup obvezne mirovinske štednje doveo u još teži položaj nove umirovljenike te da i treći stup pokazuje negativne efekte.
U pismu se ističe da mirovinski sustav treba očistiti od svih davanja koja nisu zasnovana na radu i plaćanju doprinosa.
Uvjeti za stjecanje mirovina moraju biti jednaki za sve i utemeljeni na jedinstvenom mirovinskom sustavu sa samo jednim zakonom koji regulira prava stjecanja mirovina, a sve ostale, posebne zakone kojima se stječu povlaštene mirovine treba ukinuti, naglašavaju.
Upozoravaju i da Hrvatska iz bruto društvenog proizvoda izdvaja 9,8 posto za mirovine stečene iz rada, što je među nižim stopama u Europi, kao i da je kriznim porezom zamrznuto usklađivanje rasta mirovina, što, uz porast cijena, dodatno osiromašuje umirovljeničku populaciju.
Često se čuje kako umirovljenici moraju dobivati samo onoliko koliko gospodarske mogućnosti u Hrvatskoj dopuštaju. Mi se s tim slažemo, ali zahtijevamo da takav odnos bude prema svima jednak i da se teret gospodarske krize pravednije raspodijeli i olakša položaj umirovljenika, poručili su iz Koordinacije umirovljeničkih udruga Hrvatske, koja okuplja oko 450 tisuća članova, prenosi Hina.
Za pravedniju raspodjelu tereta krize
Petak, 16.04.2010. / hrt.hr