Za rast i zapošljavanje iz EU-ovih fondova 2,4 milijarde eura

Odgovornost za korištenje EU-ovih pretpristupnih fondova nije samo na državnim institucijama, koje će biti spremne, nego i na poduzetnicima koji moraju biti spremni za povlačenje novca iz EU-ovih fondova«, kazao je u utorak Tomislav Kovačević, predsjednik Uprave Hamaga, na konferenciji o EU-ovim strukturnim fondovima »Gdje je prostor za poduzetnike?«. Kovačević je dodao da je samo djelomično točno da nam je novac iz EU-ovih fondova nadohvat ruke, jer će Hrvatska strukturne fondove iz Unije moći koristiti tek kad uđe u EU. Ta je potpora znatno veća od trenutačno dostupnih instrumenata financijske pomoći, a iznosi 3,5 milijarde eura za 2012./2013. godinu. Od toga je 2,4 milijarde eura namijenjeno za konkurentnost i koheziju za rast i zapošljavanje. Kovačević je pozvao poduzetnike da iskoriste svaku priliku i upoznaju se s načinom korištenja EU-fondova. Naime, Richard Masa iz Delegacije EU-a u Hrvatskoj kazao je da su potrebni dobri i realistični projekti koji s izvedivi u okviru nekog EU-fonda. Kad Hrvatska postane članica EU-a, bit će još više mogućnosti korištenja tih fondova, uključujući i poticaje za poduzetništvo. Hrvatska, kazao je Masa, već sada, zajedno s Turskom i Makedonijom, ima mogućnost korištenja EU-ovih fondova za male i srednje poduzetnike. Riječ je o Operativnom fondu za razvoj konkurentnosti. Kako se čulo, Hrvatska već u okviru pretpristupnog programa IPA ima na raspolaganju 700 milijuna eura u rasponu od pet godina. No, zahtjevna je i dugotrajna provedba projekata, posebno kad je riječ o dozvolama i dokumentaciji za velike infrastrukturne projekte.

Ivana Gorički iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva predstavila je Operativni program za regionalnu konkurentnost, koji će se financirati iz EU-ova fonda za regionalni razvoj (ERDF). Riječ je o fondu ukupno teškom 308 milijardi eura ili 35,7 posto ukupnog proračuna Unije u razdoblju od 2007. do 2013. godine. Ivana Gorički kazala je da je cilj tog fonda ujednačeni razvoj regija u EU, što je i Hrvatska prilika, a u sklopu njega predviđena su ulaganja u proizvodnju.

Dragutin Ranogajec, potpredsjednik Odbora za europske integracije HOK-a, kazao je da je jedan od najvažnijih zadataka koji stoji pred Hrvatskom osposobiti mikro, male i srednje poduzetnike za konkuretno poslovanje na jedinstvenom europskom tržištu od pola milijarde ljudi. Malo gospodarstvo, kaže Ranogajec, obuhvaća skoro 99 posto ukupnoga hrvatskoga gospodarstva, a slično je i u zemljama Unije. Naveo je primjer kako je Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije uz pomoć obrtnika iz Slovenije prijavila i odradila projekt pod nazivom »Zajednički razvoj ljudskih resursa«, a u pripremi i vođenju projekta naučili su da nema prostora za polovičan pristup te da svako nenamjensko korištenje novca neće biti refundirano.

»Trenutačno očekujemo pozitivan odgovor za projekt pod nazivom 'Samo konkurentno obrtništvo i poduzetništvo stvara novu dodanu vrijednost' unutar IPA-e u vrijednosti od 630.000 eura«, zaključio je Ranogajec.

Srijeda, 17.11.2010. / Marinko Petković, vjesnik.com