Američka gospodarska komora u Hrvatskoj, Kanadsko-hrvatska poslovna mreža, Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora i Nordijska gospodarska komora u Hrvatskoj koje okupljaju većinu stranih ulagača u Republici Hrvatskoj, snažno se protive najavi Vlade Republike Hrvatske o uvođenju dodatnog poreza na dobit koji bi se, suprotno preporukama Europske komisije, primjenjivao i na industrije koje posluju izvan energetskog sektora.
Nacrt Prijedloga zakona o dodatnom porezu na dobit ne pridonosi nužnoj gospodarskoj stabilnosti u neizvjesnim trenucima za budućnost poslovanja. Naglašavamo kako Prijedlog ne potiče inozemna izravna ulaganja i/ili ponovno ulaganje stranih tvrtki koje već posluju na teritoriju Republike Hrvatske. Primjena predloženog poreza dodatno će otežati privlačenje stranih ulaganja i konkurentnost kompanija koje posluju u Hrvatskoj.
Pritom smatramo da je ovaj Prijedlog dodatnog oporezivanja, koji bi se odnosio na kompanije s prihodima u 2022. godini većim od 300 milijuna kuna i to po stopi od 33 posto na dobit veću od 20 posto u odnosu na četverogodišnji prosjek, indikativno diskriminatoran i ne pridonosi pravednom gospodarskom oporavku.
U nadolazećim izazovnim vremena, posebno za gospodarstvenike koji se bore s ozbiljnim poremećajima na tržištu nastalim kao posljedica ruske agresije na Ukrajinu, potrebna je uska suradnja između javnog i privatnog sektora kako bi se što uspješnije radilo na rješavanju gospodarskih problema.
Stoga pozivamo Vladu Republike Hrvatske da razmotri stavove naših udruženja te zajednički, u razgovorima s poslovnom zajednicom, pronađe način za donošenje učinkovitih mjera za ublažavanje negativnih posljedica krize kao i stvaranja gospodarskih uvjeta za oporavak.
Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) je nezavisna, neprofitna i nevladina poslovna organizacija, osnovana 1998. godine, koja danas okuplja 298 tvrtki-članica koje zapošljavaju više od 91.000 ljudi u Hrvatskoj. Svojim članovima pruža forum za razvoj poslovnih mogućnosti kroz promicanje visokih standarda poslovanja, zastupanje prijedloga povoljnih zakonskih rješenja i visoku razinu poslovnog povezivanja. Pridruženi je član najveće svjetske poslovne organizacije U.S. Chamber sa sjedištem u Washingtonu i dio je mreže AmCham-ova u 117 zemalja svijeta.
Kanadsko-hrvatska poslovna mreža (CCBN) je nepolitička inicijativa osnovana 15. svibnja 2010. u svrhu poboljšanja i jačanja odnosa između kanadskih i hrvatskih poslovnih ljudi, managera, stručnjaka, poduzetnika i drugih koji žele promicati i proširivati potencijalne gospodarske mogućnosti između ove dvije zemlje. CCBN predstavlja 50 tvrtki osnovanih i aktivnih u Hrvatskoj, sa preko 120 miliona eura zajedničkih godišnjih prihoda. Od osnutka CCBN-a, trgovinska razmjena između Kanade i Hrvatske povećala se za 70 miliona eura godišnje, a Hrvatska je postala glavni trgovinski partner Kanade u regiji.
Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora dio je svjetske mreže u kojoj se nalazi 150 vanjskotrgovinskih komora u 92 zemlje, podržava ju njemačko Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime te stoga službeno predstavlja njemačko gospodarstvo u Republici Hrvatskoj. Komora prvenstveno podupire te promiče bilateralnu gospodarsku suradnju te danas broji više od 330 članova iz njemačkih, hrvatskih i međunarodnih poslovnih krugova. Kao udruga koja okuplja poduzetnike iz raznih sektora, Komora tijekom cijele godine organizira brojna stručna i networking događanja te na taj način služi kao platforma za razmjenu informacija, iskustava i uspostavu kontakata.
Nordijska gospodarska komora u Hrvatskoj je osnovana 2005. na inicijativu nordijskih veleposlanstva u Republici Hrvatskoj s ciljem promoviranja nordijskog gospodarstva, tehnologija i znanja, te stvaranja platforme za zajednički pristup hrvatskoj poslovnoj zajednici i razvitka gospodarskih veza između nordijskih zemalja i Republike Hrvatske. Kao glavni promotor u promicanju nordijskog gospodarstva u Republici Hrvatskoj, te kontinuiranog unapređenja i jačanja nordijsko-hrvatskih gospodarskih odnosa, organizacija pomaže svojim članovima u ostvarivanju poslovnih prilika i poslovnih kontakata u nordijskim zemljama i u Hrvatskoj. Jedna od iznimno važnih zadaća Nordijske gospodarske komore odnosi se na promicanje pozitivnih vrijednosti nordijskog brenda u sklopu društveno socijalne odgovornosti, održivog razvoja, etičkih normi i kodeksa, te aktivno promicanje i zastupanje spomenutih vrijednosti u Republici Hrvatskoj. Trenutno broji oko 50 nordijskih, hrvatskih i međunarodnih tvrtki članica.