Na dnevnom redu izvanredne sjednice Sabora nalazi se i konačni Prijedlog zakona o stečaju potrošača, no njegova će primjena dočekati novu Vladu koju će prema najavama Hrvatska dobiti u prosincu.
Prema prijedlogu, on će stupiti na snagu 1. siječnja 2016., a do tog roka ,sudeći prema najavi ministra pravosuđa Orsata Miljenića, Vlada planira provesti edukaciju povjerenika, djelatnika savjetovališta i sudaca, i kampanju o važnosti Zakona o stečaja potrošača. Koliko je to sretan trenutak s obzirom na izbore, prosudite sami, čest je komentar na koji smo naišli. Inače, konačni zakonski prijedlog razlikuje se u odnosu na prethodni, i to zbog niza dopuna nakon što su svi prijedlozi iz rasprave u Saboru te na saborskim tijelima na Vladi usvojeni.
Kreiranje, pak, hrvatskog zakonskog modela osobnog bankrota tiče se ustvari mandata tri Vlade: krenulo je u mandatu Kosoričine Vlade, no u završnici svojeg mandata novi zakon donosi Milanovićeva u trenutku kad su dugovi iz osnova koje se prisilno ne mogu naplatiti kod fizičkih osoba premašili 34 milijarde kuna, dok iduće godine posao čeka i novu Vladu. Da bi novi sustav u cijelosti profunkcionirao bit će potrebno donijeti još desetak važnih pravilnika, što je posao do kraja siječnja za novog ministra pravosuđa.
U istom roku i novu Vladu čeka donošenje Uredbe kojom će se regulirati pravila po kojima će Općinski sudovi - nadležni za sudsku fazu postupka - određivati nagradu za rad povjerenika. U nizu novosti prednjači rješenje po kojem će, uz Finu, i drugi moći dobiti dozvolu za savjetovalište, što je prilika i za udrugu "Blokirani", ali na osnovu pravilnika koji će regulirati uvjete za dobivanje dozvole i način rada savjetovališta.
Ostatak vijesti pročitajte na portalu poslovni.hr