Službenici Ministarstva znanosti pretprošle su godine sami sebi isplatili 1,4 milijuna kuna za prekovremeni rad tako što su zbrojili sve sekunde koje su tijekom godine dulje ostali na poslu, donosi u svojoj analizi Globus, istodobno navodeći 35 primjera kako je država ‘spiskala’ novac poreznih obveznika.
Neka od donjih ulaganja nemaju veze sa zdravim razumom.Otkrivajući skandaloznu istinu o milijunima kuna koji su, kako u svom istraživanju navodi Globus, ‘nestali u labirintima birokratske neodgovornosti’, iznose se primjeri neracionalne potrošnje koji se kreću u iznosima od 384.000 kuna, koliko je za zakup parkirališnih mjesta dalo Ministarstvo kulture iako su njegovi djelatnici mogli besplatno parkirati u dvorištu, do čak 1,7 milijardi kuna koje su dobile tvrtke u stečaju za nova zapošljavanja.
Doduše, taj novac odobren je tijekom godina tvrtkama uglavnom u vlasništvu članova HDZ-a tijekom pet godina, no umjesto za povećanje konkurentnosti i zapošljavanja, novac je trošen za podmirenje tekućih obveza.
Jedan od najrastrošnijih bio je bivši ministar poljoprivrede Petar Čobanković čije je ministarstvo za 80 milijuna kuna od Hypo Leasinga kupilo derutnu zgradu u Planinskoj ulici, no kako se pokazalo da taj objekt nije potreban posao odnedavno istražuje USKOK. Dodatna 22 milijuna izdvojena su za livade zarasle u korov, odnosno u poticaj ‘ničega’, a s 2,8 milijuna kuna Ministarstvo poljoprivrede plaćalo je za poslovni prostor koji nije korišten.
Iako namijenjen obnovi prometnica, sigurnijoj vožnji i čuvanju života putnika na cestama, novac koji vozači kroz naknadu za tehnički pregled izdvajaju otišao je drugamo. Čak 50 milijuna kuna u 2010, uz dodatna 34 milijuna prethodne godine, vozači su dali za naknade. Umjesto u sigurne ceste, za što je izdvojena tek četvrtina novca, milijuni su potrošeni drugdje.
No, osim tih megalomanskih iznosa svakako treba izdvojiti najbanalnije primjere trošenja novca, poput nekoliko najslikovitijih:
- zaposlenici Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama isplatili su sebi dodatak za natprosječne rezultate u radu (ukupno 1,4 milijuna kuna)
- Ministarstvo obitelji isplaćivalo je dječje doplatke i porodiljne naknade onima koji nemaju na to pravo (8,1 milijun)
- Ministarstvo prometa angažiralo je vanjske suradnike koji bolje poznaju zračni i željeznički promet od njihovih zaposlenika (7,7 milijuna)
- Grad Dubrovnik platio je izgradnju groblja koje neće biti u njegovom vlasništvu (641.000 kuna)
- Ministarstvo kulture platilo je obnovu dvorca Veliki Tabor, no posao je ocijenjen traljavim, a fasada već otpada (48 milijuna)
- Grad Rijeka dobio je novac za izgradnju prometnica, no sredstva su stavili na banku i oročili (25 milijuna)
- Ministarstvo turizma zabranilo nova zapošljavanja, pa angažiralo vanjske suradnike (1,7 milijuna)
- produkcija predstave Kralj Edip, postavljene za Dubrovačke ljetne igre, stajala je 1,65 milijuna kuna, a izvedena je samo pet puta i tom prilikom pogledalo ju je 1.500 gledatelja (računica kaže: jedna ulaznica koštala je - 10.000 kuna).