Žene su se dokazale kao uspješne poduzetnice i treba im pružiti priliku, jer itekako mogu dobro voditi posao«, naglasila je Helena Štimac Radin, predstojnica vladinog Ureda za ravnopravnost spolova.
»Vladin ured za ravnopravnost spolova podupire razvoj poduzetništva žena u Hrvatskoj«, rekla je Helena Štimac Radin, predstojnica vladinog Ureda za ravnopravnost spolova u četvrtak u Zagrebu na 1. europskom festivalu kreativnosti poduzetnika i 6. europskom danu poduzetnika. Štimac Radin je rekla da žene čine 30 posto ukupnih poduzetnika te da je takav podatak na razini prosjeka zemalja Europske unije. No, naglasila je Štimac Radin, naš cilj je da taj postotak bude 50 posto. »Žene su se dokazale kao uspješne poduzetnice i treba im pružiti priliku, jer itekako mogu dobro voditi posao«, naglasila je.
U sklopu 6. europskog dana poduzetnika predstavljena je i publikacija »Primjeri dobre prakse u promicanju ravnopravnosti spolova«. Publikacija je rezultat sudjelovanja Ureda za ravnopravnost spolova u međunarodnom projektu kruga mediteranskih zemalja Hrvatske, Italije, Grčke, Portugala i Malte u okviru programa Zajednice Europske komisije.
Tajana Kesić Šapić, državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva je rekla da je 2007. godine žensko poduzetništvo izdvojeno kao poseban projekt ministarstva. Tada je, navodi Kesić Šapić, ministarstvo dalo dva milijuna kuna bespovratnih sredstava za projekte žena poduzetnica. »Ta brojka se u 2008 i 2009. godini popela na 66 milijuna kuna«, navodi Kesić Šapić. Žensko poduzetništvo potiče se i kroz programe edukacije, kreditnih linija i slično, dodala je.
U sklopu kreditnih linija poduzetništva Ministarstvo je odobrilo ukupno 3788 kreditnih linija, s prosječnom kamatnom stopom dva posto, u ukupnom iznosu 4,1 milijardu kuna, a žene su u tome participirale s 18,8 posto. Kesić Šapić je najavila i da je u izradi Strategija razvoja ženskog poduzetništva kojeg bi Vlada trebala razmotriti do kraja godine.
Jadranka Polović, istraživačica na međunarodnom projektu je rekla da su 2007. godine od svih upisanih na fakultete 54 posto bile žene te da su od svih diplomiranih bile 64 posto žene. No, u 500 najvećih tvrtki u Hrvatskoj svega je osam posto žena na visoko rukovodećim položajima i Nadzornim odborima, navodi Polović.
»Nezaposlenost je također veća kod žena i 2007. godine kada se radio projekt nezaposlenost žena je bila 61 posto, a najveći broj nezaposlenih žena bilo je sa završenom trogodišnjom i četverogodišnjom srednjom školom«, rekla je Polović. Naglasila je da je 2007. u Saboru bilo 20 posto žena, što je više nego u Grčkoj, Italiji i Malti. Od mediteranskih zemalja koje se sudjelovale u projektu veću zastupljenost žena u parlamentu imao je Portugal 21 posto.
Iva Kekez, vjesnik.hr