Na svom sadašnjem/prošlom i radnom mjestu većini radnika, njih 35%, najteže pada prevelik opseg posla za koji nisu dovoljno plaćeni, istaknuli su u anketi koju je proveo portal posao.hr na 335 ispitanika u razdoblju od 2. do 9. studenog.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku broj zaposlenih je u trećem tromjesečju (IV-VI) 2014. godine iznosio 49,4%, a u istom razdoblju 2015. godine iznosi 50%. Dakle, broj zaposlenih se značajno ne mijenja, no opseg posla u tvrtkama se povećava što potvrđuju i komentari ispitanika. Jedan od njih ističe: „Od kada je kriza počela, radi se duplo i troduplo jer gazda neće platiti onoliko radnika koliko nam stvarno treba.“
Veliki opseg posla radnicima možda i ne bi bio problem kada bi bili adekvatno plaćeni, no nesrazmjer plaće s tim opsegom svakako doprinose njihovom nezadovoljstvu. Podaci Državnog zavoda za statistiku govore da je prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za kolovoz 2015. iznosila 5 712 kuna. No, u obzir treba uzeti da se prosječna plaća prema podacima DZS-a razlikuje prema sektorima, pa je tako na primjer prosječna plaća za kolovoz u sektoru ‘Zaštitne i istražne djelatnosti' iznosila 3 314 kuna, a u ‘Zračnom prometu’ 10 804 kuna.
Osim nesrazmjerom opsega posla i plaće, 25% radnika najgore pada pritisak i stres na radnom mjestu. Tome zasigurno doprinosi i velika stopa nezaposlenosti i nedovoljna ponuda poslova na tržištu rada, kao i visoka očekivanja poslodavaca koji u lošoj gospodarskoj klimi žele ostvariti što bolje rezultate.
Upravo su nemoguć šef/šefica element koji je veliki broj ispitanika (20%) istaknuo kao najgoru stvar na radnom mjestu. Nadređeni bi trebali poticati svoje zaposlenike kako bi oni kvalitetno izvršavali svoje obaveze, no dio njih ili ne zna kako to napraviti ili su u potpunosti fokusirani na poboljšanje ili održavanje poslovanja tvrtke.
Saša Jurković, direktor portala posao.hr i predsjednik najveće HR udruge u Hrvatskoj – HR Centar, komentirao je rezultate istaknuvši: „U vrijeme smanjenih prihoda i sve izazovnijih uvjeta poslovanja, mnoge tvrtke su prisiljene više opteretiti svoje djelatnike, a često uz istu naknadu plaće. U takvim situacijama, kvalitete nadređenih osoba, šefova i vlasnika dolaze do izražaja jer moraju potaknuti angažiranost i motivaciju zaposlenika uz manje raspoloživih resursa. Nažalost, mnogi padaju na tom ispitu jer nemaju iskustvo niti kompetencije koje su potrebne za taj izazov.“
Ispitanici nisu značajno istaknuli preostale mogućnosti odabira - preveliku količinu obaveza i zahtjeva (7% ispitanika), nerazumne kolege/ice (6% ispitanika), kao ni predugo radno vrijeme koje smeta 8% ispitanika.
Osim navedenih elemenata, ispitanici su istaknuli i da ih smetaju male plaće, nestručno vodstvo, loši uvjeti rada, neisplaćene plaće, ali i svakodnevni strah od gubitka posla.