Kada bi postali 'šefovi', Hrvati ipak ne bi prvo povećali plaće!

Kada bi postali 'šefovi', Hrvati ipak ne bi prvo povećali plaće!

Portal posao.hr pitao je svoje posjetitelje pitanje koje svi želimo čuti "Da sutra postanete šef/ica, prvo biste...?", a odgovori su pokazali da nam plaća ipak nije na prvom mjestu. Naime, tek je 10% ispitanika, od 570 ispitanih, odgovorilo da bi smanjili razliku u plaćama voditelja i ostalih radnika.

Ova anketa ukazala je na najčešće probleme s kojima se susreću zaposlenici, pa ih sukladno tome žele poboljšati ili promijeniti ako bi došli na 'poziciju moći'.

Većina ispitanika, 35% njih, naglasilo je da bi prvo jasno definirali zadaće i odgovornosti svih zaposlenih. Ovaj značajan postotak ukazuje na to da unutar većine kompanija odgovornosti, kao i radni zadaci, nisu dovoljno jasno definirani, ali ni 'pravedno' raspoređeni među zaposlenima.

Da je organizacija poslovanja veliki problem potvrdilo je i 17% ispitanika koji bi, "da su šefovi", prvo poboljšali međusobnu komunikaciju među kolegama i odjelima. Dakle, zaposlenicima je važno imati jasno definiranu radnu strukturu kako bi kvalitetno radili svoj posao, ali i transparentnu komunikaciju, ponajviše kada je u pitanju delegiranje zadataka.

Značaj udio ispitanika, 16% njih, uložilo bi u znanja i vještine svih zaposlenih. Iako ovaj podatak ne iznenađuje, još jednom se potvrdilo da zaposlenici žele učiti nove vještine i napredovati, no često nemaju priliku za to. Iako neki poslodavci ulažu u svoje zaposlenike, većina njih dodatno usavršavanje prepušta samim zaposlenicima.

Saša Jurković, direktor portala posao.hr i predsjednik najveće HR udruge u Hrvatskoj – HR Centar, komentirao je rezultate: „Iako svi zaposlenici na neki način 'maštaju' što bi sve napravili kada bi bili šefovi/ice, rezultati su pokazali da veća plaća ipak nije presudna. Značajno je da najveći broj ispitanih probleme kompanije vidi u definiranju zadaća i obaveza te međusobnoj komunikaciji, kao i ulaganju u obrazovanje. Naime, tim se potvrđuje da ispitanici više vrednuju kvalitetu radne okoline i mogućnost da se dokažu svojim radom i sposobnostima, nego veću plaću. “

Kao važan čimbenik, fleksibilno radno vrijeme istaknulo je tek 5% ispitanika,  dok bi 4% njih 'strože' kontroliralo poslovanje. Ipak, uvođenje inovacija i modernizaciju poslovanja prepoznalo je čak 13% ispitanika, koje taj potez smatra najvažnijim u vođenju kompanije.

anketa_šefovi

Ispitanici su dodatnim odgovorima istaknuli da bi potjerali neradnike i 'rođake' te nagradili vrijedne i motivirane zaposlenike. Time su još jednom pokazali da se zbog loše organizacije često ne prepoznaju marljivi i vrijedni radnici.

Ponedjeljak, 14.03.2016.