Cilj istraživanja bio je ispitati socijalni profil korisnika mjere i načine njihova uzdržavanja uz tadašnju naknadu od 1.600 kuna.
Istraživanje je provedeno od siječnja 2014. do lipnja 2015. godine na reprezentativnom uzorku bivših korisnika mjere stručnog osposobljavanja koji su mjeru završili u punom trajanju do kraja rujna 2014. godine. Budući da je mjesečna novčana naknada za korisnike u vrijeme provođenja istraživanja iznosila 1.600 kn uz troškove prijevoza (od početka 2015. godine povećana je na 2.400 kn uz troškove prijevoza), namjera istraživanja bila je ispitati na koji su se način korisnici uzdržavali tijekom tog razdoblja, napominje BRID.
To je najkorištenija i često kritizirana mjera poticanja zapošljavanja mladih koju je, premda je postojala i ranije, u većem obujmu uvelo tek Ministarstvo rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića.
Kako navodi BRID, u trenutku anketiranja najveći dio korisnika bio je nezaposlen, njih 59 posto. Manje od trećine korisnika bilo je formalno zaposleno u struci, a preostalih 16 posto bilo je zaposleno izvan struke ili su radili neformalno.
Zanimljiv je podatak da je dio trenutno nezaposlenih ostvario određeno radno iskustvo nakon izlaska iz mjere, no uglavnom se radilo o kratkotrajnim i iznimno nisko plaćenim poslovima.
Formalno zaposlenje u struci nešto su češće pronalazili korisnici s visokim stupnjem obrazovanja i oni koji su mjeru koristili u privatnom sektoru ili javnim institucijama.
Ostatak vijesti pročitajte na portalu hr.n1info.com