Liječnička komora otkrila koliko liječnika je zatražilo papire za rad u inozemstvu

Od srpnja 2013. do rujna ove godine čak 947 liječnika zatražilo je od Hrvatske liječničke komore potvrde potrebne za odlazak na rad u inozemstvo, a točne podatke koliko je liječnika otišlo iz svih segmenata zdravstvenog sustava, trenutno nema niti jedna institucija, kažu u Komori koja procijenjuje da je u zadnje dvije godine iz Hrvatske otišlo 300 liječnika.

Prema podacima o broju liječnika (EUROSTAT-a za 2014. god.), Hrvatska zaostaje za zemljama EU s obzirom da je u njima prosjek 3,4 liječnika na 1000 stanovnika, dok u Hrvatskoj taj posjek iznosi 2,9 liječnika na isti broj stanovnika, istaknuo je predsjednik HLK Trpimir Goluža u sklopu simpozija Udruge poslodavaca u zdravstvu koja se održava u Opatiji.

"HLK je među prvima istaknula problem trenutnog i budućeg nedostatka liječnika, odnosno nedostatka liječnika pojedinih specijalnosti. Ulazak Hrvatske u EU pozitivno se odražava na liječničku profesiju, no negativno na hrvatski zdravstveni sustav. Većom mobilnošću unutar EU olakšan je hrvatskim liječnicima pristup edukaciji i tržištu rada Europske unije. Stoga je logično došlo do povećanja trenda odlaska liječnika u inozemstvo i to posebno deficitarnih specijalnosti (anesteziolozi) te mlađih liječnika (do 36 godina) koji su tek postigli sve potrebne stručne kvalifikacije,"  naglasio je Goluža.

Hrvatska liječnička komora vidi rješenje problema odlaska liječnika u poboljšanju uvjeta za život i rad liječnika u Hrvatskoj. 

Postoji doduše i određeni interes stranih liječnika za rad u Hrvatskoj.

"Iz zemalja izvan EU i Europskog gospodarskog prostora u sustav hrvatskog zdravstva do sada je ušlo 28 liječnika. Interes za profesionalni liječnički angažman u Hrvatskoj dosad je iskazalo 132 liječnika iz trećih zemalja, no priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija u RH neprimjereno je dug i administrativno kompliciran proces te je pristup tržištu rada otežan. Komora ima rješenja za pojednostavljenje procesa" naglasio je Goluža. Pri tome je objasnio da su nužne promjene i usklađivanje s odredbama Direktive EU 2005/36/EZ svih nacionalnih zakonskih propisa kojima se uređuje ulazak liječnika iz inozemstva.

Ideja je da Komora bude jedinstveno prvostupanjsko tijelo nadležno za priznavanje ISK (inozemnih stručnih kvalifikacija) po automatskom i općem postupku, a potrebno je i izricanje jedne kompenzacijske mjere (npr. polaganje ispita ili rad u praksi) nakon ukupne procjene stručnih kvalifikacija podnositelja zahtjeva. Također, dodao je Goluža, liječnicima kojima je izrečena kompenzacijska mjera potrebno je omogućiti rad u sustavu zdravstva RH pod nadzorom mentora.

Vijest je preuzeta sa portala poslovni.hr

Petak, 30.10.2015. / poslovni.hr