Amerikanci koji zarađuju novac od plasiranja usluga na platforme poput Ubera i TaskRabbita, zarade u prosjeku 533 dolara više na mjesečnoj bazi.
A pojedinci koji iznajmljuju smještajne kapacitete preko stranica kao što su Airbnb i eBay, mogu zaraditi dodatnih 314 dolara mjesečno. Ekonomija dijeljenja - također poznata i kao "ekonomija na zahtjev", odnosi se na tehnološke kompanije koje omogućuju ljudima najam svoje ne korištene imovine ili usluga.
"Ova studija je prva ovakve vrste. Prva se pozabavila pitanjem ekonomije dijeljenja kroz metodologiju financijskih transakcija", rekli su iz JP Morgana.
Jako bitno istraživanje
Istraživanje je provedeno na 260.000 osoba koje su između listopada 2012. i rujna prošle godine zaradile novac na barem jednoj od 30 platformi ekonomije dijeljenja. Banka procjenjuje da je u razdoblju provođenja njihove studije u Americi barem 10 milijuna ljudi - više od populacije New Yorka - zaradilo novac na taj način.
Iz JP Morgana navode kako je rezultat istraživanja jako bitan jer ukazuje na budućnost poslovanja. Zaključak istraživanja jest da je sudjelovanje u ekonomiji dijeljenja "puno bolja opcija" za uvećavanje primanja ukoliko su jedine druge alternative krediti ili rezanje troškova. Međutim, JP Morgan također navodi kako postoje i negativne strane oslanjanja na prihode od ekonomije dijeljenja, kao što je nedostatak osiguranja, plaćenog godišnjeg odmora ili ostalih privilegija rezerviranih samo za zaposlene.
Poticaj za Europu
Iako je JP Morgan istraživao samo američko tržište, posljedice ekonomije dijeljenja odjeknule su i na "starom kontinentu". Europski ekonomisti izračunali su kako ekonomija dijeljenja može povećati BDP Europske nije za 179,5 milijardi dolara dok globalna ekonomija dijeljenja trenutno vrijedi 15 milijardi dolara.
Nedavno istraživanje koje je objavila platforma za dijeljenje parking mjesta - JustPark, otkrilo je da je više od pola od 865 svjetskih startupova iz ekonomije dijeljenja osnovano u Americi, od San Francisca do New Yorka.