Svakih 15 sekundi jedan radnik u svijetu umire zbog nesreće na radu ili bolesti u vezi s radom.
Zabrinjavajući su i hrvatski podaci: 2014. stradalo je 1.549 radnika, teže je ozlijeđeno njih 1.237, a 16 je poginulo. Lanjski su podaci gori: stradalo je 1571 radnik, teže ozlijeđenih bilo je 1376, poginulih 20.
Prijavljeno je 16.228 ozljeda na radu. No pitanje je je li to točan podatak jer postoje pritisci da se ozljede na radu ne prijavljuju, da radnici lažno iskazuju kako su se ozlijedili kod kuće, a sve iz straha zbog gubitka radnog mjesta, ističe Gordana Palajsa iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
A kako bi bilo što manje ozljeda, važno je preventivno djelovati. Dobro rješenje su anonimne "stop kartice" kada radnici prijavljuju nesigurne radnje i nesigurne uvjete. Prošle godine smo imali prijavljenih preko 50.000 stop kartica i sigurno smo s tim spriječili jedan veliki broj incidenata, kaže Angelika Brnada, direktorica Sektora održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša INA-e.
Neke tvrtke ulažu u edukaciju i prevenciju, a druge štede na životno važnoj opremi. Poslodavci kupuju što jeftiniju zaštitnu odjeću i obuću, a ne onu koja je nužna za određeni posao, tvrde sindikalci.
Koliko god se zahtijeva rezanje troškova, na dostojanstvu i zdravlju radnika ne bi se smjelo štedjeti. Jer čovjek je iznad svega.
Vijest je preuzeta sa portala hr.n1info.com