Prosječna plaća prodavača u maloprodaji minimalna je plaća plus dodatak, što znači da radnik prima nešto više od 610 eura neto mjesečno.
Amandman na slovenski Zakon o trgovini, koji predviđa zatvaranje trgovina nedjeljom i blagdanima, mogao bi stupiti na snagu najvjerojatnije u veljači sljedeće godine, kaže zastupnik Andrej Čuš, javlja Dnevnik.
Odluka na referendumu
Uz pomoć koalicijskih zastupnika, neovisni zastupnik Čuš postigao je da će se u Skupštini razgovarati o mogućem zatvaranju trgovina nedjeljom i blagdanima jer je prikupio 25 potpisa potrebnih za opću raspravu u parlamentu. “Prije stupanja na snagu, zakon mora proći parlamentarni Odbor za gospodarstvo, a izmjene zakona mogu biti usvojene na plenarnoj sjednici Skupštine u prosincu”, ocjenjuje Čuš.
Bude li sve prema planovima, izmjene zakona stupile bi na snagu u veljači sljedeće godine. “Predsjednica Odbora za gospodarstvo Andrej Potočnik iz SMC-a, tvrdi da najveća koalicijska stranka također podupire izmjenu zakona. Istodobno postoji i socijalni dijalog između poslodavaca i sindikata u trgovinskoj djelatnosti, što znači da će njihova volja biti uzeta u obzir prilikom usvajanja izmjena i dopuna Zakona o trgovini. To će dovesti do konsenzusa, budući da se volje naroda iražena na referendumu 2003. mora poštovati“, objašnjava Čuš.
Na referendumu 2003. godine većina je glasača odlučila da trgovine u Sloveniji ne trebaju raditi nedeljom i blagdanima. Referendum su tada tražili sindikati zaposlenih u trgovinama.
Trgovci su se nakon referenduma žalili Ustavnom sudu, te je tražen kompromis jer su trgovine bile nedeljom zatvorene samo kratko vrijeme neposredno nakon referenduma. Kasnije je donijeta odluka o veličini trgovina koje smiju biti otvorene, i to samo one s prehrambenom i nužnom robom, zbog čega su se u velikim trgovačkim centrima otvarale samo samoposluge, dok su ostale trgovine bile zatvorene.
Manji prihodi i troškovi rada
Zastupnik Čuš je zahvalio ministru gospodarstva Zdravku Počivalšeku koji navodno podržava zatvaranje trgovina nedjeljom i blagdanima.
“Znam da su trgovci vrlo nejedinstveni u vezi s prijedlogom novog zakona. Posebno su uznemireni Petrolovim isključenjem iz zabrane, odnosno svim trgovinama na benzinskim postajama uz autoceste i brze ceste“, objasnio je Čuš.
Ekonomist Jože P. Damijan također podržava promjenu radnog vremena trgovina, međutim, protivi se Upravni odbor Trgovinske komore Slovenije (TZS).
Prema njihovom mišljenju, promjene zadiru u barem tri prava zajamčena Ustavom, slobodnu gospodarsku inicijativu, načelo poštene i slobodne konkurencije, te načelo jednakosti pred zakonom.
Više o temi pročitajte na portalu poslovni.hr