Kada se gledaju statistički najbrže razvijajuće zemlje svijeta, europskim državama ni približno nema mjesta među prvih 20. Business Insider sastavio je jednu takvu top listu. Glavni kriterij su prognoze gospodarskog rasta za period 2013-2015.
Ako išta pokazuje najnovija ljestvica Business Insidera, onda je to relativnost vrijednosti gospodarskog rasta promatranog kroz opće dobro. Vladajuće i poslovne elite, kao i strani investitori, mogu gomilati bogatstvo i gurati rast BDP-a preko 10 posto, ali to još uvijek nužno ne znači da većina stanovništva neće ostati ispod razine siromaštva te i dalje preživljavati od uzgajanja nekoliko domaćih životinja.
S druge strane, ova lista potvrđuje upozorenja da Afrika više nije isključivo kontinent-slučaj, već da iznenađujući broj tamošnjih država daje pokazatelje iznimnog razvoja. Od 20 država s liste, 11 ih se nalazi u 'Kolijevci civilizacije'. No ostaje pitanje iz prethodnog odlomka - rastu li to samo nove poslovne elite ili društva u cjelini?
1. MONGOLIJA
Pomalo neočekivana na prvom mjestu ovakve top ljestvice, ova zemlja prošla je stanovitu tranziciju u kapitalizam, pa to vrti uvis brojke zasnovane na rudarenju bakra, zlata, urana, ugljena i rijetkih minerala poput volframa. Potonji su posebno zanimljivi susjednoj, također brzorastućoj Kini. Izvoz roba u Kinu i pritok stranih investicija glavni su izvor gospodarskog rasta Mongolije.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +13,60 %.
2. IRAK
Izvoz nafte vraća se na razinu prije rata, postavljeni su principi slobodnog tržišta, razvija se infrastruktura. Očekuje se da će strane investicije još porasti nakon što se povuku američke trupe.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +12,23 %.
3. ISTOČNI TIMOR
Glavni izvor rasta su nafta i zemni plin. No drugih zasad baš i nema, a nova država unazađena je ratom za nezavisnost od Indonezije.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +10,63 %.
4. SIERRA LEONE
Prošlogodišnji rast BDP-a iznosio je 25 vrtoglavih posto, no s obzirom na devastiranost zemlje ratom, taj rast je gotovo skok s nulte točke. Sierra Leone je i dalje jako siromašna država, a dijamantni rudnici kojima raspolaže sada barem nisu razlog klanja kakvo se dogodilo na prijelazu stoljeća.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +9,54 %.
5. KINA
Za najvećeg svjetskog izvoznika i drugu ekonomiju svijeta nije iznenađenje što se našla na ovoj top listi, no pitanje je hoće li se na njoj održati još dugo. Otvaranje svijetu i prelazak s planske na tržišnu ekonomiju zasad daju izuzetne brojke, no kao problemi se navode starenje stanovništva, sve manje obradivih površina, niska domaća potrošnja i neuravnoteženost razvoja u regijama. Kao pozitivan trend navodi se pak rad na alternativnim izvorima energije (npr. sunčeva energija).
Prognoza rasta za iduće tri godine: +8,77 %.
6. MOZAMBIK
Pola vladinog budžeta puni se međunarodnom pomoći, a većina stanovništva živi ispod granice siromaštva. BDP silno ovisi o cijenama aluminija. Trenutno su visoke.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +8,73 %.
7. GANA
Oko pola bruto društvenog proizvoda ove, po primanjima građana osrednje afričke zemlje, čini relativno dobro razvijeni sektor usluga. Razloge za optimistične prognoze budućeg rasta daju industrije nafte, zlata i kakaa. No čak i takav robustan gospodarski razvoj zasad neutralizira vrlo visoka stopa inflacije.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +8,15 %.
8. LAOS
Oko 75 posto radno sposobnog stanovništva Laosa preživljava uzgojem životinja i obradom zemlje i to čini 35 posto BDP-a. No u zadnjih 20-ak godina siromaštvo je smanjeno stranim investicijama u hidroenergetiku, rudnike i građevinski biznis.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +8,08 %.
9. ANGOLA
Kao članica OPEC-a, ova država oko 85 posto BDP-a ostvaruje kroz industrije vezane uz vađenje nafte. No riječ je o ratovima razorenoj državi čiji potencijali nisu ni približno iskorišteni, a velik dio stanovništva i dalje živi u bijedi.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +8,08 %.
10. ETIOPIJA
Premda je rast BDP-a jedan od najviših, kad se gleda BDP po glavi stanovnika, Etiopija je pri globalnom začelju. Glavninu joj izvoza čini kava. Zanimljivo, prema ustavu iz 1995. godine sva zemlja u Etiopiji je državna, a iako preko 40 posto BDP-a čini poljoprivreda, zemlja ipak ima problema s manjkom hrane.
Prognoza rasta za iduće tri godine: +7,96 %.
Nastavak ljestvice:
11. DR Kongo +7.92
12. Ruanda +7.88
13. Gambija +7.85
14. Uzbekistan +7.62
15. Šri Lanka +7.54
16. Panama +7.50
17. Zambija +7.46
18. Tanzanija +7.43
19. Kambodža +7.39
20. Uganda
DALEKO OD EUROPE