Razlozi za takve drastične rezove su već viđeni – jačanje profitabilnosti, rezanje troškova i poboljšanje efikasnosti poslovanja. Gotovo 12% Abbottove ukupne prodaje od gotovo 25 milijardi dolara otpada upravo na dijagnostičke testove a to poslovanje jedno je od najbrže rastućih u grupi. U kvartalnom izvješću investitorima kompanija je najavila daljnji dvoznamenkasti rad upravo ovog poslovanja. No, njegovo restrukturiranje započelo je već 2005. godine, kada je jedan dio proizvodnje preseljen u Englesku i Irsku, kako bi se bilo bliže europskom tržištu.
Pitanje koje se nameće samo po sebi je, zašto uz takve poslovne uspjehe Abbott otpušta toliko ljudi. Tvrtka je nedavno nagodbom riješila tužbu za napuhavanje cijena HIV cjepiva Norvir i to za samo 37.5. milijuna dolara. To je ujedno i jedna od dobrih vijesti za tvrtku jer su mnogi analitičari predviđali kako će se iznosi tužbe kretati i do iznosa od gotovo 1.1. milijardu dolara.
Uz to, Abbott je nedavno sklopio ugovor sa AstraZenecom o zajedničkom promoviranju lijeka protiv kolesterola, Crestor. No, uz dobre vijesti iz Abbota, analitičari sve više navode i one loše, koje bi ozbiljno mogle ugroziti kompanijinu tržišnu poziciju. U siječnju 2009. ističe im patentno pravo za lijek protiv epilepsije i manične depresije, Depakote. Gotovo 114 milijuna dolara zarade u prošlom kvartalu će uskoro biti stvar prošlosti. Uz to je agencija Fitch Ratings prošlog mjeseca smanjila Abbottovu ocjenu na A+ sa AA- zbog visoke zaduženosti kompanije koja traje duže nego što se očekivalo.
Uz to, Abbott će izgleda skupo koštati igra sa visokim cijenama HIV lijekova u siromašnim zemljama. Zemlje azijskog i južnoameričkog kontinenta, pritisnute velikim brojem oboljelih od AIDS-a te previsokim cijenama zapadnih farmaceutskih kompanija, odlučuju se na takozvano obavezno licenciranje. U prijevodu to znači da će kupovati generičke sastojke patentom zaštićenih lijekova sa Zapada i proizvoditi ih ili lokalno sami ili u Indiji i Kini. Javna je tajna kako patentna zaštita na lijekove ne sprječava laboratorije u Indiji i Kini da već godinama proizvode njihove generičke varijante. Na obavezno licenciranje Abbottovog lijeka protiv HIV-a, Kaletre, jednog od najboljih lijekova na tržištu, odlučio se već Tajland. Na putu odluke su i Indonezija te Kolumbija i Meksiko.
Istek patenta za Depakote početkom slijedeće godine i revolt siromašnih zemalja koje namjerno «probijaju» patentnu zaštitu lijeka Kaletre, mogli bi ozbiljno ugroziti Abbottovu tržišnu poziciju. Procjenjuje se mogući gubitak od gotovo 1 milijardu dolara prihoda. Stoga i ne čudi restrukturiranje snaga te otpuštanje velikog broja ljudi.
mr.sc. Ratka Jurković, www.svanconsulting.com