Amerikanci sve stariji u mirovinu

Prema istraživanju američke osiguravajuće kuće Sun Life Financial na uzorku od 1515 posloprimaca, pokazalo se kako gotovo 46% Amerikanaca neće u mirovinu prije 67 godine. Kako prenosi portal Workforce.com, 52% posloprimaca namjerava raditi duže od 67 godine. Istraživanje je isto tako pokazalo da samo 46% ispitanika vjeruje kako će u 67. godini imati dovoljno novaca za pokriće osnovnih troškova života, a samo 28% ispitanika vjeruje kako će u istoj dobi imati dovoljno sredstava za zdravstvene troškove.

Mlađa generacija ima vrlo malo povjerenja u državne socijalne programe kao što su Medicare i socijalna pomoć te uopće ne vjeruju da će takvi programi biti dostupni u vrijeme njihovog umirovljenja. Osobito je skeptična generacija od 30 do 39 godina koji nimalo ne vjeruje u pomoć države prilikom njihovog umirovljenja. Ta ista generacija je rekla da je spremna raditi i duže od 67 godine samo zbog zdravstvenih programa koje im omogućuju poslodavci.



No, ako je suditi po pisanju istog portala, niti duži ostanak kod poslodavaca ne jamči i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. U odnosu na 2000. godinu, gotovo 3 milijuna Amerikanaca u dobi do 65 godina izgubilo je zdravstvenu zaštitu koju su im pružali poslodavci. Istraživanje koje je napravio Institut za ekonomsku politiku u Washingtonu pokazuje kako je u 2007. godini samo 62% zaposlenika i njihovih obitelji bilo osigurano preko poslodavaca, za razliku od 2000. godine kada je taj postotak iznosio 68%.

Najbolnija je činjenica kako su takve odluke utjecale i na gotovo 3,5 milijuna djece, koja su prebačena na «državne jasle», kroz program kao što je na primjer Medicare. Isto tako, ovakvom odlukom pogođeni su svi obrazovni nivoi i sve struke a ukupni broj Amerikanaca koji nemaju nikakvog zdravstvenog osiguranja veći je od 4 milijuna ljudi.

mr.sc. Ratka Jurković, www.svanconsulting.com


Srijeda, 15.10.2008.