Stručnjak za europsku ekonomiju za Financial Times ističe da balkanske države za razliku od centralne Europe koja je uže povezana s Njemačkom, više ovise o situaciji u Grčkoj i Italiji. Uz to, kriza je na Balkan stigla kasno.
Globalna ekonomska kriza kasno je zahvatila balkanske zemlje koje sada iz nje izlaze među posljednjima, piše londonski Financial Times.
Stručnjak za europsku ekonomiju za taj list ističe da te države za razliku od centralne Europe, koja je uže povezana s Njemačkom, više ovise od Grčkoj i Italiji, direktno u trgovinskim vezama i indirektno putem vlasništva nad njihovim bankama.
U Europi na ekonomskom planu "sunce jače sija" i to budi nadu da bi se europski kontinent bar još nekoliko mjeseci mogao obraniti od hladnog vjetra koji puše iz Sjedinjenih Država ili Azije. Predvođene Njemačkom, vodeće europske ekonomije u posljednjih nekoliko tjedana ostvaruju znatno bolje rezultate, piše Financial Times a prenosi SEEbiz.
Poljska, Češka i Slovačka su među zemljama koje su imale velike koristi od jačanja najmoćnije europske ekonomske sile. Velika Britanija je u boljoj situaciji nego SAD, a gospodarski pokazatelji su vrlo dobri za Poljsku, Tursku i Rusiju, iako gospodarstvo tih zemalja osjeća posljedice nedavnih suša i požara.
Privredni rast u članicama Europske unije znatno je povećan u tromjesečnom periodu do lipnja, a najnoviji podaci pokazuju da se stopa nezaposlenosti u Uniji nije povećala još od veljače, iako je i dalje na visokom nivou od gotovo 10 posto.
Čak i posustajanje američkog ekonomskog oporavka koje će se neminovno osjetiti u drugim dijelovima svijeta, ne prijeti izazivanje katastrofe u skorijoj budućnosti, navodi Financial Times.