Nekoć politički i ekonomski vrlo liberalna Velika Britanija postaje sve ksenofobnija, barem kad su u pitanju imigranti, posebice oni bez specijalističkog znanja ili dubljeg džepa. Najnoviji istup ministra za zapošljavanje Chrisa Graylinga bio je javno priznanje već dugotrajne britanske politike pozitivne diskriminacije pri zapošljavanju domaće radne snage. Naime, nakon prošlotjedne objave najnovijih informacija Ureda za statistiku, prema kojima je dodatnih 212.000 Britanaca zamijenjeno na poslu strancima, Grayling je to ocijenio ”neprihvatljivim” te naglasio da se “to više ne smije tolerirati”.
Postupak radnih dozvola dodatno je postrožen, tako da je sada vrlo teško dobiti lošije plaćeni posao u Velikoj Britaniji ako nemate britansku, odnosno putovnicu Europske unije.Politika protekcionizma inače se protivi načelima Europske unije, koja brani bilo kakvu etničku diskriminaciju pri zapošljavanju. Međutim, još više zabrinjava potpun zaokret u britanskoj politici. Naime, Britanci su uvijek pozivali na otvoreno tržište i liberalnu ekonomiju, često prigovarajući zemljama poput Njemačke što se koriste pravnim mogućnostima Europske unije da se “zaštite” od radne snage novih zemalja članica tijekom razdoblja prilagodbe. Tako su, primjerice, Nijemci iskoristili maksimalno dopuštenih sedam godina prije nego što potpuno otvore tržište za zemlje članice prihvaćene 2004. godine.
Val iz Rumunjske i Bugarske
S druge, pak, strane, Britanci nisu uveli nikakve restrikcije pa su 2007. godine bili zapljusnuti radnom snagom iz Rumunjske i Bugarske. Kako je tada još uvijek vladao eurooptimizam, Rumunji i Bugari bili su prihvaćeni s oduševljenjem jer su za manje novca radili neatraktivne poslove. Danas je situacija drukčija, Britanija ima najvišu stopu nezaposlenosti u posljednjih 17 godina, više od milijun nezaposlenih u dobi od 16 do 24 godine te sve veći gnjev Britanaca.
Vatru dodatno potpiruju mediji stvarajući sliku da su imigranti glavni krivci za nezaposlenost Britanaca, dok su stručnjaci još uvijek razjedinjeni o tom pitanju. U siječnju ove godine objavljeno je istraživanje Nacionalnog instituta za ekonomska i društvena istraživanja prema kojemu je uloga imigranata u ukupnoj nezaposlenosti zanemariva. S druge, pak, strane vladino Migracijsko povjerenstvo “optužuje” migrante za 160.000 izgubljenih poslova za britanske državljane od 2005. do 2010.
Međutim, kako oni ističu, nije riječ o migracijama iz Europske unije koje su dovele do ovakve situacije, nego o doseljenicima iz drugih krajeva svijeta. Uostalom, to je i glavni razlog nedavno postroženih regulacija za dobivanje radne dozvole, odnosno ostanka u Velikoj Britaniji nakon studija.
Medicinsko osoblje još je traženo
Prema rezultatima istraživanja koje je objavilo vladino Migracijsko povjerenstvo, imigranti najčešće “oduzimaju” poslove u ugostiteljskom, uslužnom te IT sektoru. Uostalom, to je i više nego očito s obzirom na to da ćete u Engleskoj vrlo teško naići na britanskog konobara u restoranu ili prodavača u prodavaonici.
Prije će to biti Poljaci, Česi ili Azijci. Međutim, postupak radnih dozvola dodatno je postrožen, tako da je sada vrlo teško dobiti lošije plaćeni posao u Velikoj Britaniji ako nemate britansku, odnosno putovnicu Europske unije. S druge, pak, strane, tražena zanimanja poput liječnika ili medicinskog osoblja još uvijek su dobrodošla.