Britanske spremačice i dadilje korisnije su za društvo od bankara

Spremačice, dadilje i smetlari Velikoj Britaniji donose opipljiviju korist od bankara, računovođa i reklamnih agenata, pokazalo je istraživanje u Velikoj Britaniji.

Spremačice, dadilje i smetlari Velikoj Britaniji donose opipljivu korist, dok bankari, računovođe i zaposleni u reklamnoj industriji, kojima se i unatoč krizi i dalje isplaćuju basnoslovni bonusi, donose samo gubitke, pokazalo je nezavisno istraživanje New Economic Foundationa, a prenosi BBC.

Prema njihovom istraživanju, spremačice u bolnicama donose deset funti dodatne vrijednosti na svaku funtu svoje zarade, dok bankari na svaku zarađenu funtu Britaniju koštaju sedam funti. Tvrdi se da su bankari postali postali preteško breme zbog gubitaka koje je financijski sektor nanio domaćoj privredi, tako da je zaključak istraživanja kako nivo zarada često ne odražava realan značaj posla.

U gubitaške profesije istraživanje je svrstalo i zaposlene u reklamnoj industriji. Oni, tvrdi se, svojim reklamnim kampanjama kod građana stvaraju osjećaj nezadovoljstva i potiču na bezumnu potrošnju. Iako čelnici i menadžeri takvih agencija zarađuju od 50.000 do 12 milijuna funti, godišnje i "pojedu" 11 funti za svaku dobivenu funtu, a ekonomske gubitke donose i računovođe, koji raznim smicalicama pomažu u izbjegavanju plaćanja poreza državi. Na svaku njihovu zarađenu funtu izgubi se 47 funti.

Dadilje, s druge strane, rade puno korisniji posao i pomažu roditeljima da rade i zarađuju, donoseći britanskoj ekonomiji 9,5 funti na svaku zarađenu funtu. Spremačice u bolnicama na svaku zarađenu funtu donose 10, a prerađivači komunalnog otpada, zahvaljujući kojima se smanjuje i emisija CO2, donose dodatnih 12 funti, tvrdi se u istraživanju.

Srijeda, 16.12.2009. / jra, vecernji.hr