Bugarski parlament izglasao je amandmane za Zakon o elektronskoj upravi, kojim se sva državna tijela obvezuju koristiti softver otvorenog koda, napisan od strane javnog sektora. Time se izbjegavaju utjecaji „treće strane“ i omogućavaju viša razina neovisnosti i neutralnosti javnog sektora, ali i državnih tijela.
To čak nije uspjelo ni Nijemcima!- Svaki softver koji će Vlada koristiti mora biti dostupan i vidljiv apsolutno svima. Uostalom, financiran je od strane poreznih obveznika i oni bi morali imati koristiti od njega - kazao je Božidar Božanov, savjetnik zamjenika bugarskog premijera.
Pametan je to pristup i trebao bi biti smjernica svim vladama svijeta, ne samo da bi porezni obveznici imali pristup softveru, već i zato što se na taj način povećava sigurnost. Jer, stručnjaci sad mogu bez ikakvih problema pratiti rad i uočiti eventualne nepravilnosti te reagirati na njih.
Trenutno Sjedinjene Američke Države, Brazil i Norveška koriste softver otvorenog koda za djelić svog rada, ali ne i za sve. No, Bugarska bi mogla biti primjer svima njima da naprave pokoji korak prema naprijed i promjene situaciju na bolje te uklone monopole koji mogu vladati na tržištu. Kao, primjerice, hrvatskom, gdje vlada monopol jedne kompanije i toliko je pustio korijenje da će trebati godine i godine da se situacija promijeni na bolje. Zato je fascinantno da Bugari, koje se uvijek kroz stereotipe i predrasude prikazuje korumpiranima, čine nešto ovako značajno.
To čak nije uspjelo ni Nijemcima na nižim razinama...
Ostatak vijesti pročitajte na ictbusiness.info