'Prosječna plaća je oko 4.000 kuna tjedno. A cijene hrane i odjeće su otprilike kao i u Hrvatskoj'. Kaže to jedna Hrvatica koja se ovog ljeta preselila u Australiju, zemlju koja je po nedavnim istraživanjima svrgnula SAD s trona kao najpoželjnije mjesto za život.
Zemlja meda, mlijeka i klokana."Ukoliko su neljubazni, zaposlenici na šalterima odmah dobiju otkaz. Otići u primjerice banku ili poštu ovdje je praktički užitak. To sam odmah primijetila – ljubaznost na svakom koraku", ispričala je 29-godišnja Ivana Žuvela za Dnevnik.hr. Njezin suprug Vic rođen je i odrastao u Australiji, a upoznali su se na Korčuli, gdje je on bio u posjeti obitelji. Vic u Sydneyu ima vlastiti posao, a Ivana je završila povijest umjetnosti i talijanski.
Krajem ljeta Ivana se preselila u Sydney, a među prvim stvarima koje je primijetila jest – organizirana birokracija. Tu je, dakako, i viši standard.
PDV iznosi samo 10 posto
"Prosječna plaća je oko 4.000 kuna tjedno. A cijene hrane i odjeće su otprilike kao i u Hrvatskoj. Svatko, neovisno o struci, može si osigurati kuću i pristojan život. Žene i djeca su jako zaštićeni zakonom... Promet odlično funkcionira jer su kazne za prekršaje vrlo velike. Sydney je jako čist i uredan grad, a smeće se ne baca 'kako kome dođe', nego jednom tjedno komunalni radnici dođu na vrata i uzmu kante s recikliranim i 'običnim' otpadom", opisala je Ivana.
Smatra i da je zdravstvo bolje organizirano. PDV, odnosno GST (Goods and Services Tax) iznosi samo 10 posto.
"Umirovljenici imaju dosta povlastica što se tiče lijekova. Javni prijevoz i taksi plaćaju 50 posto jeftinije, a i nezaposleni su dobro zbrinuti", kazala je Ivana.
'Doslovno pokucaš na vrata i pitaš mogu li ti dati priliku'
"Radno iskustvo možeš dobiti gotovo svugdje – doslovno pokucaš na vrata i pitaš mogu li ti dati priliku da stekneš iskustvo u poslu i onda ili volontiraš ili čak budeš i nešto plaćen u zamjenu za potrebno iskustvo", ispričala je Ivana, koja je dobila posao u turističkoj agenciji. Ivana kaže da je primijetila da obrazovanje nije presudno. "Ako si voljan naučiti posao i raditi pošteno, diploma uopće nije presudna. Kao mlada i visokoobrazovana osoba ovdje osjećam veliku sigurnost – sve mogućnosti su otvorene neovisno o godinama, naciji ili vjeri", dodala je Ivana.
Mladima koji razmišljaju o odlasku u daleku Australiju, Ivana je poručila: "Go for it! "
"Australija doista nudi svašta. Osobe koje su voljne raditi, znaju engleski i imaju vozačku dozvolu ovdje će odlično proći", ocijenila je Ivana.