Tome su doprinijele niske i još uvijek padajuće kamatne stope, rekordno niska inflacija te niske cijene sirovina, posebno energenata. Među državama u kojima se broj stečajeva značajno smanjuje su i Sjedinjene Američke Države i Japan.
U Americi na taj trend najveći utjecaj ima stabilnost domaće potrošnje te niske kamatne stope, a u Japanu osobito niska vrijednost domaće valute, niski troškovi zajmova te spremnost banaka za reprogramiranje dugova. Trend povećanja broja stečajeva, s druge strane, bilježi se u državama koje su iznadprosječno ovisne o poslovanju s Kinom i sirovinama. To su Australija, Hong Kong, Vijetnam i Tajvan.
Ključni rizik za svjetsko gospodarstvo u 2016. godini predstavljaju sve slabija tržišta u razvoju, niža dobit i usporeni gospodarski rast koji bi se u SAD trebao smanjiti na 2,1%, u Kini na 6% - a smanjivat će se i u brazilskom i ruskom gospodarstvu. Gospodarstvo EU još je uvijek u poteškoćama.
Nekoliko svijetlih primjera u Istočnoj Europi bit će premalo za značajan utjecaj na globalnu ekonomiju. Prema takvom scenariju jasno je da će Kina i države izvoznici sirovina, koje su bile u naponu snaga između 2010. i 2014. godine, pasti u višegodišnju korekciju. To će se kasnije odraziti na razvijena tržišta i na tržišta u razvoju koja su do sada bila možda neosjetljiva na globalnu neuravnoteženost.
Rizici u međunarodnoj ekonomiji tako ostaju na visokim, zamalo rekordnim, razinama. To vrlo dobro pokazuje indeks globalnog rizika (GRI) kojega izračunava Dun & Bradstreet. Od 132 države koje su bile uključene u analizu čak 92 ih je ocijenjeno lošije nego na početku 2008. a samo kod 17 država ta je ocjena rasla.
U trenutnoj fazi gospodarskog oporavka očekivali bi baš suprotnu sliku - poboljšanje ocjene rizika kod većine država. Dun & Bradstreet iz tog razloga savjetuje prilagođavanje kreditne izloženosti po državama, djelatnostima kao i s obzirom na veličinu poduzeća jer su lokalni uvjeti kreditiranja brzo promjenjivi i različiti. Društva koja su jako izložena tržištima u razvoju i koriste visoke financijske poluge prilikom financiranja trebala bi biti posebno oprezna.