Europski parlament zatražio je ovoga tjedna na plenarnoj sjednici u Strasbourgu da Europska komisija pripremi zakon o minimalnoj plaći u Europi, kako bi se suzbilo siromaštvo kojim su pogođeni deseci milijuna europskih građana.
U jučer prihvaćenoj neobvezujućoj rezoluciji predlaže se da države članice EU-a razviju režime minimalne plaće na temelju najmanje 60 posto nacionalne prosječne plaće. Poziva se i na razvoj socijalnih službi u cijeloj Europi.
Siromaštvo je 2010. prijetilo 116 milijuna ljudi, što je više od 20 posto građana, a osam posto Europljana (42 milijuna) živjelo je u krajnjoj materijalnoj bijedi, rekao je belgijski socijalist Frederic Daerden, autor prihvaćenog izvješća.
Siromaštvo nije prirodna katastrofa ni biblijska kazna, nego posljedica loših gospodarskih i socijalnih politika koje uništavaju radna mjesta, rekao je španjolski socijalist Alejandro Cercas.
No sam rad više ne štiti od siromaštva, upozorava se u izvješću. Za borbu protiv siromaštva nije dovoljno držati lijepe govore o rastu i konkurentnosti jer, s više od osam posto siromašnih radnika u EU-u, rad više ne štiti od bijede, rekla je francuska zastupnica Zelenih Karima Delli.
Nije dovoljno nadzirati krivulju inflacije, deficita ili duga. Države moraju pratiti i siromaštvo, dodala je, podsjetivši da je 2010. bila Europska godina borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.