Međunarodna organizacija rada ističe da je broj štrajkova, obustava rada, uličnih prosvjeda i demonstracija najviši od 2008.
Mogućnost socijalnih nemira u državama Europske unije veća je nego igdje u svijetu iako se diljem globusa sve više produbljuje jaz između bogatih i siromašnih.Naime, prema podacima Eurostata stopa nezaposlenosti u eurozoni dosegla je novi rekord od 12,2 posto u travnju , a sve veća kriza izazvana rastom nezaposlenosti prijetnja je društvenom tkivu Europske unije. Taj je problem u južnim državama eurozone dosegao krajnje alarmantne razmjere, pa primjerice grčku izgubljenu generaciju čini čak dvije trećine mladih koji ne mogu naći posao. Taj problem su prepoznali i političari, pa je njemački ministar financija Wolfgang Schäuble istaknuo kako je najveća prijetnja jedinstvu eurozone društveni raspad potaknut posljedicama krize, a ne više činbenici koje nameće tržište. U drugom europskom gospodarstvu, Francuskoj, stopa nezaposlenosti u travnju je također dosegla rekordnu visinu, dok je u Italiji najviša u posljednjih 36 godina, a posebno uzbunjuje to što je bez posla čak 40 posto mladih.
U svojem prekjučer objavljenom godišnjem izvješću Međunarodna organizacija rada (ILO) poručuje kako se broj štrajkova, obustava rada, uličnih prosvjeda i demonstracija najveći od izbijanja krize 2008. godine. Rizik od širenja takvih manifestacija najveći je pak u državama Europske unije i porastao je sa 34 posto u razdoblju od 2006.-2008. na zabrinjavajućih 46 posto u razdoblju od 2011. do 2012. godine, iako nije isti u svim državama članicama. Glavni razlog je što građani država Europske unije, a posebno onih najpogođenijih krizom i njezinim posljedicama sve teže prihvaćaju protukrizne poteze političara. Zanimljivo je što je istodobno rizik pao u državama Južne Amerike, Kariba, subsaharske Afrike, južne i istočne Azije te onima u Pacifičkoj regiji koje su se okrenule politici poticanja zapošljavanja.
Ostatak vijesti pročitajte na poslovni.hr