Europska burza rada

Europska komisija plaća mladima odlazak na razgovor za posao

Ovim projektom se mladi potiču na preseljenje unutar EU kako bi se zaposlili.

Europska komisija je prošlog tjedna pokrenula pilot-projekt „Vaš prvi EURES posao“ kojim se treba potaknuti prekogranična mobilnost mladih ljudi koji traže, ili žele promijeniti posao izvan svoje matične države, a na području Europske unije.

Projekt ima za cilj pokrenuti deficitarne Europljane traženih kvalifikacija da se više sele unutar EU, što vjerovatno više odgovara EU nego da stalno prima nove, nedovoljno kvalificirane imigrante iz neeuropskih zemalja.

Ova inicijativa je dio europske strategije koja bi trebala predstavljati prvi korak ka transformaciji postojeće mreže agencija za zapošljavanje u jedinstvenu europsku burzu rada.

Mladi koji traže posao mogu računati na pomoć EU u visini od 200 do 300 eura prilikom odlaska na razgovor za dobijanje posla u inozemstvu.

Nezaposlenost mladih u EU je rekordna, i prema posljednjim podacima Eurostata iznosi 22,6 posto, (svjetski prosjek je 12,6 posto, prema Međunarodnoj organizaciji rada, ILO). Španjolska i Grčka imaju najveću nezaposlenost mladih do 25 godina, od 46,4, odnosno, 44,4 posto.

Međutim, poznato je da ima djelova u Europi gdje je nezaposlenost ispod 10 posto, a u Bavarskoj je samo 4 posto.

Plan Europske komisije je povećati transparentnost europskog tržišta rada i da zainteresiranim stranama, kako onima koji traže posao, tako i poslodavcima pruži točne i pravovremene informacije o slobodnim radnim mjestima, kao i da organizira opću bazu podataka kandidata za tražene poslove, njihovim kvalifikacijama i radnom iskustvu.

Planom je predviđeno da u prvoj fazi sudjeluju uredi za zapošljavanje iz Njemačke, Danske, Španjolske i Italije, koji bi trebali pružiti pomoć za oko 5.000 osoba u dobi od 18 do 30 godina, koji žele radni odnos zasnovati ivan granica svoje zemlje.

EU će maksimalno olakšati pristup informacijama kako i gdje naći posao u EU, a predviđeni su i određeni financijski poticaji za osobe koje traže posao, kao i za poslodavce. To se, prije svega odnosi na mala i srednja poduzeća, odnosno na firme do 250 zaposlenih.

Mladi koji traže posao mogu računati na pomoć EU u visini od 200 do 300 eura prilikom odlaska na razgovor za dobivanje posla u inozemstvu, a u slučaju povoljnog rješenja i preseljenja, EU je spremna pomoći im sa dodatnih 900 eura.

Više možete saznati na stranici Europske komisije.

Srijeda, 30.05.2012. / vijesti.me