Vlasnik hrvatske tvrtke koji ima podružnicu u Njemačkoj za DW je ispričao kako su plaće radnika u Njemačkoj 11 eura po satu za, primjerice, majstora fasadera, dok je u Hrvatskoj taj isti posao plaćne 3 ili 4 eura po satu. Radnici također dobivaju novac za godišnji odmor jer tako nalaže njemački zakon. Na pitanje je li u Njemačkoj baš sve tako "savršeno" vlasnik tvrtke Damir Jakšić kaže kako za sada jedino imaju problem s povratom poreza koji je odavno trebao stići, no još nije stigao čemu se kaže čudi i njegova porezna savjetnica u Njemačkoj.
"Ako bismo propustili platiti bilo kakvo davanje za radnika ili ne bismo podmirili bilo kakve obveze kao poslodavac tj. tvrtka 'Arbeitsamt' (Ured za zapošljavanje) nam odmah obustavlja izdavanje dozvola za rad za novo gradilište", kaže Damir Jakšić. O iskustvima u proteklih otprilike godinu dana kaže kako su se nagledali svega. Kaže da ima tvrtki koje rade kratkoročno, i „miču se“ nakon pet mjeseci, a ima tvrtki koje rade godinama i desetljećima. Ima i onih koji ne plaćaju radnike pa se vrate ili pobjegnu", kaže Jakšić za DW i žali se kako poštene tvrtke to koči jer ih ponekad potencijalni partneri gledaju kroz tu prizmu.
"Nisu željeli raditi s nama jer smo iz Hrvatske"
Ispričao je kako su nakon jednog dobro odrađenog posla dobili upit njemačke tvrtke, no kada je njihov direktor čuo da su iz Hrvatske, otvoreno im je rekao da nemaju namjeru poslovati s tvrtkama koje dolaze iz jugoistočne Europe.
Jakšić kaže i kako nije jednostavno naći kvalitetnog radnika te da su imali neugodnih iskustava.
Prvo dokažu stručnost u Hrvatskoj, a onda tek mogu u Njemačku
Vlasnik jedne druge građevinske tvrtke koja posluje na njemačkom tržištu već 45 godina, Željko Barišić, za DW je ispričao kako se njihovi zaposlenici prvo moraju dokazati u Hrvatskoj, a zatim mogu u Njemačku. "Tek nakon što je radnik dokazao svoju stručnost, stječe pravo da može biti raspoređen na gradilišta u Njemačkoj. Tako plaća s hrvatskih oko 800 do 1.100 eura raste na 2. 200 do 2.400 eura plus novac za godišnji odmor. Riječ je o brutto iznosima, a uz to ide osiguran smještaj i put na posao", ispričao je Barišić.
"Problematika s kojom se susrećemo je da nam njemačke tvrtke sada “otimaju” kvalitetne radnike i privlače ih sebi u njemačke tvrtke. Evo baš smo sada morali prepustiti poslovođu, tri ili četiri tesara", kaže Željko Barišić.
Na spomen prijevara i neplaćanja radnika od strane hrvatskih tvrtki u Njemačkoj Barišić kaže: “Ima vrlo uspješnih tvrtki, ali na žalost čujem da ima i naših (hrvatskih) tvrtki u Njemačkoj koje nisu upoznate koje su obveze i koje sve posljedice mogu imati, a doživi se i da ljudi kod tih tvrtki ne budu plaćeni. Mislim da bi tu naše Ministarstvo trebalo rigoroznije gledati, ali vjerojatno su njihove mogućnosti ograničene", kaže Barišić i naglašava da bi plaćanje minimalne satnice moralo biti obveza. Očito u poslovanju između dviju država mnogi pronalaze manevarski prostor za nelegalne radnje, zaključuje DW.
Vijest je preuzeta sa portala index.hr