Izvješća o proizvodnji, zaposlenosti i prodaji kuća u SAD-u jučer su ukazala na sporiji gospodarski rast u drugoj polovici godine, kako se smanjuje utjecaj vladinog paketa poticaja na gospodarstvo.
Mjerilo za proizvodnju, Instituta za upravljanje ponudom, palo je više od prognoza na 56,2 u lipnju, prema 59,7 u svibnju. Očitanje veće od 50 ukazuje ne širenje proizvodnje. Ostali podaci pokazali su pad broja sklopljenih ugovora za kupnju postojećih kuća za 30 posto u svibnju, te neočekivano povećanje broja zahtjeva za isplatu naknada za nezaposlenost prošloga tjedna.
Broj novih zahtjeva za naknade nezaposlenima skočio je za 13.000, na sezonski prilagođenih 472.000, priopćilo je jučer ministarstvo rada. U međuvremenu je 1,3 milijun nezaposlenih ostalo bez naknada, jer je Kongres otišao na jednotjedni odmor povodom Dana nezavisnosti 4. srpnja, ne produživši važenje odredbe po kojoj su primali naknade. Oporbeni republikanci, tri su puta u Senatu spriječili izglasavanje tog produljenja. Čak 3,3 milijuna nezaposlenih Amerikanaca moglo bi do kraja srpnja ostati bez naknada.
Cijene dionica i roba nastavile su padati na američkim burzama, a obveznice su rasle zbog znakova hlađenja globalne ekonomije, nakon što je oslabila proizvodnja u Europi i Kini. Podaci podtvrđuju izraženu zabrinutost kreatora politike američke središnje banke - Federalnih rezervi, da financijska previranja na tržištu izazvana dužničkom krizom u Europi, prijete da će sputavati oporavak u SAD-u, ocjenjuje Bloomberg News.
"Oporavak u SAD-u ima preduvjete za loš start u drugoj polovici" 2010., izjavio je David Semmens, ekonomist u banci Standard Chartered u New Yorku. Tempo rasta "definitivno predstavlja zabrinutost" i neće se poboljšati sve "dok se ne oporavi tržište rada", dodao je Semmens za Bloomberg.
Ekonomisti banke JPMorgan Chase jučer su snizili prognoze američkog rasta za drugo i treće tromjesečje, što odražava utjecaj europske dužničke krize na dionice, na povjerenje i izvoz. Gospodarstvo je raslo za 3,2 posto na godišnjoj razini od travnja do lipnja, a nastavit će rast tempom od 3 posto u sljedeća tri mjeseca, za razliku od prethodne procjene od 4 posto, naveo je Michael Feroli, glavni američki ekonomist JPMorgana u New Yorku, u bilješci klijentima.